Martin Heidegger'in bilim ve varlık anlayışı
Heidegger's understanding of science and being
  1. Tez No: 188908
  2. Yazar: LEVENT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Martin Heidegger içinde yaşadığımız yüzyıl içersinde modern bilim veteknolojiyi en fazla eleştiren filozoflarından biridir. Heidegger'in, konu ile ilgiliyapıtları ele alındığında, temel kavramının ?Varlık? olduğu görülür. Modern bilim veteknolojinin eleştirisi de, Varlık'sız bilim anlayışı üzerine kuruludur. Çünkü Varlık'ıunutan ve Varlık'tan uzaklaşan Batı metafiziği, aynı zamanda insanı da unutmuşinsanı özne haline, insanı doğayı anlayan ve açıklayan Varlık haline dönüştürmüştür.Varlık, Heidegger'in çıkış noktasıdır, ancak özelde bilim ve teknolojininsorgulamasına inildiğinde Techné kavramı önemli bir yer işgal eder.Çünkü technékavramı ile Heidegger'in yapmak istediği şey Varlık'ın üzerindeki giz'i kaldırarakVarlık'ın kendisini açmasını sağlamaktır. Böyle bir açmayı sağlayacak olan iseyalnızca insan'dır. Ancak böyle anlaşıldığında, Batı Metafiziği Techné ile Varlık'tanhareketle kendisini yöneten bir unsur halini alacaktır. Aksi takdir de, teknolojiTechné'nin Yunan dünyasında gelen anlamını yanlış yorumlayarak Var'ı denetleyenve hesaplayan olacaktır ki, bu Heidegger'in kurtulmak istediği bir durumdur.Heidegger , Varlık problemi çerçevesinde , ontik olan ve ontolojik olan olarakbilim ile felsefenin alanlarını birbirinden ayırd eder. Her iki alanda da sorgulananVarlık'tır. Ancak doğa bilimleri bize Varlık'ın anlamını veremez, çünkü bu bilimlerVarlık'ı var olan olarak ele alır ve var olanın bilgisine ulaşmaya çalışırlar .Böyle birdurumda, Varlık'ın varoluşsal yapısını göz ardı etmek demektir. Varlık'ın varoluşsalyapısı Varlık'ın ontolojik sorgulaması yani felsefe ile mümkündür. Bizim incelemekonusu yapmamız gereken Varlık, kendinde Varolmanın tarzını veren Dasein'dir.Dasein, tüm sorgulamaları sona erdiği Varlık'tır.Heidegger'in yapmak istediği şey, bilim ve teknolojiden vazgeçmek değildir.Bilimin ve teknolojinin sahip olunması gereken unsurlar olduğu gerçeğini inkaretmez. Bilim ve teknolojiyi elinde tutanın Batı dünyası olduğunu söyler. BöyleceBatı ekonomiyi, siyaseti, kültürü belirleyen olmuştur. O'nun varmak istediği hedefsadece içinde yaşadığımız dünyada ontik olanla sınırlı kalmayarak ontolojik olan'ınbilgisini de elde etmektir. Bunun için felsefi sorgulamaya, felsefi sorgulamanın dadüşünmeye ihtiyacı vardır. Heidegger, Batının unuttuğu Varlık'a Ontolojik anlamdazamansal varoluşu ile değer kazandırma çabasındadır. .Böyle bir açılımın ontikalanda ki kazanımı ise Techné'nin bir araç olmaktan ziyade önümüzü aydınlatan,Varlık'ın üzerinde ki giz'i açan, böylece de teknolojiyi besleyen bir kaynak değil,düşünmeyi besleyen bir kaynak olduğudur. Artık bilimler Var'ı denetleyenolmaktan çakarak, Techné'nin kendisine belirleyeceği yöntemle, realiteye ulaşmadafelsefeye daha doğru bir ifade ile düşünmeye katkıda bulunacaklardır. O haldeHeidegger'de düşünmek, içinde yaşadığımız şimdinin bir geçmişi ve geleceğiolduğunu bilmektir. Böyle bir nokta da hakikat diye ulaştığımız sonuçları, kenditarihsellikleri içersinde anlamaya çalışmalıyız. Bunun içinde Heidegger'e göre Batıdünyası, kendisini olumsuzluğa sürüklemeye başlayan ve geçmişinde yer alandurumu saptamalı , ayrıca bugün içerisinde bulunduğu durumdan kendisinikurtaracak olan ?neredeyim??, ? neyim?? ve ?ne yapabilirim?? sorularını ?nasıldüşünmeliyim?? sorusu ekseninde cevaplandırmalıdır.Bu eksen etrafında çalışmamızın birinci bölümünde Heidegger'in kendiyapıtlarında çalışmamıza katkıda bulunacak olan kavramları vermeye çalıştık. kincibölümde ise Heidegger'in Varlık ve Bilim anlayışı üzerindeki düşüncelerini birincibölümde ki kavramlardan da yaralanarak, bilim ve teknolojiyi Varlık'sız olaraksorguladığımızda, karşılaştığımız sonuçlarla vermeye çalıştık
Özet (Çeviri)
Martin Heidegger is one of the philosophers who critizes the modern science andtechnology most, in the centruy we live. When Heidegger?s works related to thismatter are considered, it is seen that his basic concept is `Being?.Also modernscience and technology?s critique is established on understanding of science without`Being?; because Western Metaphysics, which forgot `Being? and grew distant with`Being?, forgot also humanbeing and transformed him into subject and the `Being?that undersands and explains the nature.`Being? is Heidegger?s starting point, but when it is specially gone into theinterrogation of science and technology Techné concept takes up an important place,because what Heidegger wants to do with Techné concept is; to enable `Being?s?opening itself by doing away with the mystery on it. The only thing which is able toenable such an opening is humanbeing. But by the time it is understood in that way,Western Metaphysics is going to be an component administering itself when Technéand `Being? are chosen as the starting point; otherwise technology is going to be theinspector and calculator of the existing by misinterpreting the meaning of Technéthat comes from the Greek world. That is what Heidegger wants to get rid of.Heidegger discriminates the science and philosophy?s field from each other asontic field and ontological field. What interrogated in both fields is `Being?.However natural sciences doesn?t give us the meaning of `Being?, since thesesciences consider `Being? as existing and try to reach existing?s information. Such aconsideration means to undervalve the existential frame of `Being?. `Being?s?existential frame is possible with `Being?s? ontological interrogation; namely,philosophy. `Being? that we should make the inspection mather is Dasein giving the`Being?s? manner in itself. Dasein is the `Being? in which all interrogations end.What Heidegger wants to do isn?t abandoning the science and technology. Hedoesn?t deny the fact that they are the components we should have. He says that whohas the control over science and technology is the west. So the west became thedeterminer of economy, politics and culture. The target he wants to achieve isn?tlimited with only the one which is ontic in the the world we live in. He also aims tohave the information of what is ontological. Because of this, he needs to think.Heidegger tries to give the valve to the `Being? that west forgot with its time-deperdent existing in ontological meaning. What is earnt in ontic field by such anopening isn?t that Techné is a spring which isn?t a tool but a light ligtening in front ofus opening the mystery on `Being? so feeding the technology, it is a spring whichfeeds the thinking. Sciences won?t be the supervisor of being anymore,they willassist philosophy in reaching the truth more clearly in thinking by using the methodTechné is going to designate by itself.In that case ,to Heiddeger thinking is to knownow we live in, has a past and a future.In such a point we must try to understand theresults we achieved as reality in their own historicality.Because of this thoughtaccording to Heiddeger the West must make the condition located in its past andstarted to drag it to negativity stable ,besides it must answer the questions `Where amI??, `What am I? and `What can I do??, which can save itself from the situation it is intoday around the axis of the question : `How should I think??We tried to give the concepts which will assist in our study from Heidegger?sthoughts on `being? and science benefiting from the concepts in the first chapter andthe results we achieved when we interrogate the science and technology without`Being?.