Bağlamanın akustik açıdan incelenmesi ve geliştirimesine ilişkin yeni yaklaşımlar
The new approaches on related to acoustics studying and improuing of Baglama
  1. Tez No: 188918
  2. Yazar: EMRE ERDİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Geleneksel Türk Halk Müziğinin temel çalgısı olan bağlama üzerineyapılan bu çalışma, çalgının yapım özelliklerini ve ses akustiği bakımındanincelenmesini içermektedir.Çalışmanın birinci bölümünde standart bağlama ailesinin türleri,boyutları ve bağlamanın genel yapım özelliklerine yer verilmiştir.kinci bölümde standart bağlama ailesinden bağlama, tanbura bağlama vecura üzerine yapılan akustik incelemelere yer verilmiştir. Ayrıca farklı birörnekleme olarak klasik gitar üzerine de ek bir çalışmaya yer verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bağlamanın yapım özellikleriaçısından geliştirilmesine yönelik bir yaklaşım ile bir tanbura bağlama ve curaörneği verilmiş, bunların akustik incelemeleri de sunulmuştur.Elde edilen bütün veriler karşılaştırmalı olarak yorumlanmış vedeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is based on traditional Turkish folk music instrument?bağlama?, and it requires this instrument?s construction and ?voice acoustics?.In the first part of this study different kinds and dimensions of standartfamily of ?bağlama? and general parts of making bağlama are given.In the second part, it is given an acoustics study which is based on?classical bağlama?, ?tanbura bağlama? and ?cura? are given. Besides, anadditional study about classical guiter as a different example is also given.At last in the third part, it is put forward that a new approach to enrichthe making of ?bağlama? and, an example of ?tanbura? and ?cura?, and alsothese intsruments acoustics studies.All of these datas are comparatively commented and evalvated.