Eğitim fakülteleri ilköğretim bölümleri sınıf öğretmenliği programı son sınıf öğrencilerinin ilköğretim 1. devre müzik derslerine yönelik mesleki alan yeterliliklerinin incelenmesi
The investigation of the occupational field Proficiency related with music courses at the first term in primary education of last class students at education faculties departments of primary educationclass teaching program
- Tez No: 188919
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada; Eğitim Fakülteleri lköğretim bölümleri Sınıf öğretmenliğiProgramı son sınıf öğrencilerinin 1. devre müzik derslerine yönelik mesleki alanyeterlilikleri, lisans programlarında yer alan müzik 1-2 ve müzik öğretimi dersprogramı dikkate alınarak, öğrenci görüşlerine göre incelenip değerlendirilmiştir.Bu araştırmanın sonucuna göre sınıf öğretmenliği programı son sınıföğrencilerinin müzik dersi alan yeterlilikleri, sayısal verilerle ölçülmüş ve halenyürürlükteki sınıf öğretmenliği lisans programı müzik derslerinin işlevselliğitartışılmıştır.Araştırmada, öğrencilerin müzik eğitimi ders programında yer alan genelmüzik bilgileri, ses eğitimi, çalgı eğitimi ve çalgı bilgisi, çocuk şarkıları dağarcığıbilgisi ve müzik öğretim yöntemleri bilgileri ölçülmüş, bulgular haline getirilmiş veyorumlanmıştır.Bulguların yorumlanmasından sonra araştırma probleminin sonuçlarısaptanmış, bu sonuçlar içerisinde sınıf öğretmenliği programı son sınıf öğrencilerininmüzik eğitimi dersi alan yeterlilikleri ortaya çıkarılmıştır.Uygulanmakta olan sınıf öğretmenliği müzik eğitimi ders programınıniçeriklerinin geliştirilebilmesi ve bu içeriklerin uygulanabilmesine yönelik çözümönerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, proffesional field sufficiency concerning first term musiceducation of the students in the last class of Faculties of Education, Departments ofPrimary Education, Class Teaching Program is investigated and evaluated accordingto the opinions of students regarding music 1-2 in graduate program and musiceducation lesson program.According to the result of the study, at which level the music lesson fieldsufficiency of the students in the last class at the class teaching program should beand the functionalities of the music education lessons of the present class teachinggrade program are argued.In the study, the students? general music knowledge taken part in musiceducation lesson program, sound education, instrument education and instrumentknowledge, children songs repertory knowledge and music teaching methods aremeasured, all the data are evaluated as the findings and interpreted.After interpreting of the findings, the results of the reserch problem aredetermined and in these results, music education lesson field sufficiency of thestudents in the last class at the class education program is revealed.Contents of the applied music education lesson program and the solutions tomake these contents apply are suggested.