Farklı ağaçlardan yapılan köprülerin bağlamanın akustik özelliklerine etkisi
The impact of bridges made from different types of wood onthe acoustic properties of the baglama
  1. Tez No: 874080
  2. Yazar: GÜVEN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ GÜRER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk müziğinde sıklıkla kullanılan çalgılardan biri olan bağlama, mızraplı telli çalgılar grubunda yer almaktadır. Tekne, ses tahtası ve sap olmak üzere üç temel kısımdan meydana gelir. Mızrapla ya da bazen de parmakla uyarılan tellerde meydana gelen titreşimler, köprü aracılığıyla ses tahtasına ve oradan da tekneye aktarılır. Bu araştırmada, bağlama akustiğine odaklanılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı; farklı ahşap malzemelerden yapılan köprülerin bağlamanın akustik özelliklerini nasıl etkilediğini tespit etmektir. Bu doğrultuda, 4 farklı ahşap malzemeden köprüler yapılmıştır. Ancak bu köprülerin geometrilerinin aynı olması sağlanmıştır. Böylelikle tek değişkenin, köprünün yapıldığı malzeme olması sağlanmıştır. Köprü yapımında tercih edilen ağaçlar; ardıç, kelebek, ovenkol ve venge olarak belirlenmiştir. Bu ağaçlar seçilirken, ağaçların sertlik düzeylerinin birbirinden farklı olmaları belirleyici olmuştur. Geometrik yapı üzerinde herhangi bir farklılığın olmaması için köprüler, CNC makinası yardımıyla hazırlanmıştır. Köprüler hazırlandıktan sonra aynı bağlama üzerinde sırayla denenmiş ve stüdyo ortamında ses kayıtları alınmıştır. İlk olarak ardıçtan yapılan köprü bağlamaya takılmış ve bağlamanın alt, orta ve üst boş tellerinden kayıt alınmıştır. Daha sonra benzer işlemler kelebek, ovenkol ve venge köprüleri için de tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler önce tek tek sonra ikişerli gruplar halinde ve son olarak da tüm köprülerin bir arada olduğu görsellerle ortaya konulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında ise yine her bir köprü için bağlamanın telleri susturularak köprünün darbe tepkileri ölçülmüştür. Elde edilen veriler, tüm köprü modelleri için grafikler halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonunda ise, farklı malzemelerden yapılan köprülerin kullanılması sonucu bağlamadan elde edilen seslerin frekans spektrumlarının değiştiği görülmüştür. Harmonik yapının ve dolayısıyla bağlamanın tınısının bu değişimden etkilendiği tespit edilmiştir. Bağlama akustiği ile ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde, yapılan çalışmaların sınırlı sayıda olduğu görülmüştür. Benzer durum, diğer Türk müziği çalgıları için de geçerlidir. Bu nedenle çalgılarımızın belli bir standart yapıya kavuşabilmeleri için çalgı akustiği üzerinde daha çok bilimsel araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The baglama, one of the most frequently used musical instruments in Turkish music, is in the group of plectrum stringed instruments. It consists of three basic parts: the resonator, the soundboard and the neck. The vibrations occurring in the strings stimulated by the plectrum or sometimes by the finger are transferred to the soundboard through the bridge and from there to the resonator. In this research, the focus is on the acoustics of the baglama. The aim of this thesis is to determine how bridges made of different wood materials affect the acoustic properties of the baglama. In this direction, bridges were made from 4 different wood materials. However, the geometries of these bridges were ensured to be the same. Thus, the only variable was the material from which the bridge was made. The preferred woods for bridge construction were juniper, maple, ovenkol and wenge. While selecting these woods, the fact that the hardness levels of the woods were different from each other was decisive. The bridges were prepared with the help of CNC machine in order to avoid any differences on the geometrical structure. After the bridges were prepared, they were tried on the same baglama in order and sound recordings were taken in the studio environment. Firstly, the bridge made of juniper was attached to the baglama and recordings were taken from the lower, middle and upper empty strings of the baglama. Then similar procedures were repeated for maple, ovenkol and wenge bridges. The data obtained were first presented individually, then in groups of two and finally with visuals of all bridges together. In the second stage of the research, the strings of the bridge were silenced for each bridge and the impact responses of the bridge were measured. The data obtained were presented as graphs for all bridge models. At the end of the study, it was observed that the frequency spectra of the sounds obtained from the baglama changed as a result of using bridges made of different materials. It was determined that the harmonic structure and therefore the timbre of the baglama were affected by this change. When the studies on baglama acoustics were investigated, it was seen that the number of studies was limited. Similar situation is also valid for other Turkish music instruments. For this reason, it is recommended to conduct more scientific research on musical instrument acoustics in order for our instruments to achieve a certain standard structure.