Bağlama gövdesinde kompozit çift kapak uygulamasının akustik incelemesi
Acoustic examination of composite double cover application in connecting body
  1. Tez No: 690052
  2. Yazar: NURŞAH GÜRTEN ÇIKRIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. CEM ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, Electrical and Electronics Engineering, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Telli çalgıların ses karakterini belirlemede en önemli faktörler, enstrümanın yapısı ve kullanılan malzemelerdir. Telli çalgıların imalatında kullanılan ağaçların fiziki özelliklerinin her ağaç türünde farklı olması ve çalgılarda ses oluşmasında yeterince bilinememiş olması hedeflenen sesin elde edilmesi bakımından çalgının tasarımına yönelik zorluklar çıkarmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, bağlama çalgısını ses üretimi açısından incelemek ve bu bağlamda da telli çalgıların yapısını ses karakteri açısından belirlemek için bir araştırma yöntemi sunmaktır. Çalışmada öncelikle bağlamanın müzikal özellikleri ele alınmış ve ses dalgası kavramı üzerinden çeşitli kavramlar açıklanmıştır. Daha sonrasında telli çalgılarda ses oluşum süreci incelenmiş ve bağlamanın tel ve gövde titreşimlerine değinilmiştir. Bağlama ailesine de yer verilen bu çalışmada bağlama yapımında kullanılan ağaç türleri de incelenmiştir. Akustik yapı malzemesi olan bal peteğinin kullanım alanları da detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Diğer yandan araştırma sonucunda akustik açıdan elde edilen bulgular belirlenerek bu hususta bir önem belirtilmeye çalışmıştır. Bu önem doğrultusunda ise telli çalgıların üretimleri ve kullanımlarına yönelik farklı bakış açısı elde etme ve bu bağlamda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important factors in determining the sound character of string instruments are the structure of the instrument and the materials used. The fact that the physical characteristics of the trees used in the manufacture of the stringed instruments are different in each tree species and the fact that the sound is not known enough in the sound of the instruments creates difficulties in the design of the instrument in terms of obtaining the targeted sound. The main purpose of this study is to examine the baglama instrument in terms of sound production and, in this context, to present a research method to determine the structure of stringed instruments in terms of vocal character. First of all, the musical properties of baglama were discussed and various concepts were explained over the concept of sound waves. Later, the sound formation process in stringed instruments was examined and the string and body vibrations of the baglama were mentioned. In this study, which also includes the baglama family, the tree types used in the construction of baglama were also examined. The usage areas of honeycomb, which is an acoustic building material, are also examined in detail. On the other hand, the findings obtained in terms of acoustics as a result of the research were determined and an importance was tried to be stated in this regard. In line with this importance, different perspectives on the production and use of string instruments and suggestions in this context are presented.