İşletmelerde yönetim işlevleri ve çay işletmelerinde bir araştırma
Functions of management in businesses and an appilication in tea businesses
- Tez No: 188922
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki çay işletmelerinin yönetim faaliyetlerine ilişkin sorunlarıntespit edilmesi ve bu sorunların çözümü için işletmelere bir bakış açısı sunmayıamaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde, yönetim ve yönetici kavramları,ikinci bölümde ise işletmelerde yaşanan yönetim sorunları ilişkin teorik alt yapı geniş birşekilde açıklanmıştır Üçüncü ve son bölümde ise Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'daki 55çay üretim işletmesindeki yönetim sorunları anket tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Buişletmelerden elde edilen veriler analiz edilerek işletmelerin mevcut sorunları ortayaçıkartılmış ve bu sorunların çözümü için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a perspective on the determination of and solutions for themanagerial problems of tea businesses in Turkey. In the first part of the study, managementand manager concepts are defined, then in the second part the theoretical background formanagerial problems in businesses are explained in detail. In the last part, the managerialproblems in Rize, Trabzon, Artvin and Giresun tea businesses are studied using aquestionnaire technique. Based on the data gathered, analyses are performed and the commonmanagerial problems in businesses are determined and solutions for them are proposed.