Kelam açısından Mevlana'da insan hürriyeti
Human freedom from the veiw of remork in Mevlana
- Tez No: 188923
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İslami ilimler arasında çok önemli bir yere sahip olan Kelam ilmi geçmişteolduğu gibi, bugün ve gelecekte de çağının ihtiyaçlarına cevap verdiği ölçüde öneminidevam ettirecektir. Kelamcılara düşen görev geçmişin dinamiklerini kullanarakgeleceğe ışık tutmaktır.Mevlânâ Celaleddin-i Rumi 13.yüzyılda yaşamış olmasına rağmen fikirleri ilegeleceğe ışık tutan bir mutasavvıf ve kelamcıdır.İşte biz bu tezimizde Mevlânâ'nın hayatı,eserleri,milliyeti ve yaşadığıdönemde Anadolu'da içtimai,dini ve kültürel hayat ile Mevlânâ'nın insan ve iradeanlayışından bahsedeceğiz.Bu bağlamda ?Kazâ?,?Kader? ve?İrade? kavramları ileKelami akımlara yönelttiği eleştiriler hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Occupied prime importance within the Islamic sciences, Science of Remarkhas been and will be focal point of the social requirements of the past and futurasocieties.It is the tasks of the folowers of Science of Remarks, to cast the light to thefuture by making use of teh past dynamism as the basis.Mevlana Celaleddin-i Rumi lived in XIIIth Century;however,he is such afollower of the remark and phplosopher casting the light to the future.It is the purpose of this article that the life, Works,nationality of Mevlana, aswell as the social, religious and cultural lives of Asia Minor will be covered, in thelight of the human being and the command that are reflected in the thinking ofMevlana. To this and, the information will be provied on ?the Accident?, ?theDestiny? and ?the Command? as well as the critisism directed to Science of Remark.