Edebi açıdan Kur'an'daki dua ayetleri
The Prayer words in the Koran in terms of literary
- Tez No: 188924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Kur'ân'daki duâ ayetleri edebû açıdan ele alınmış, bu ayetlerdekiedebû sanatlar ortaya konduktan sonra, bu sanatların cümleye hangi yönlerden zenginlikkattığı tespit edilmiştir. Daha sonra bu cümle sahiplerinin nezâket, alçakgönüllülük, saygı,tevâzu, edep ve hürmetleri ortaya konmaya çalışılarak, Kur'ân'ın model olarak sunduğu bugüzelliklerin okuyucu tarafından örnek alınması hedeflenmiştir.Çalışmanın bu ana kısmına geçmeden önce, `giriş' kısmında, Kur'ân'ın anlatımüslubu hakkında bilgi verilmiş, çalışmanın sonraki kısmında değinilecek olan edebû sanatlarınKur'ân'daki yaygın kullanımı hakkında okuyucu aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bunun ardından`birinci bölüm'de, çalışma `duâ' temeli üzerine bina edildiğinden, duâ kavramıyla ilgiliolarak; duânın insan için önemi ve lüzumu, Allah katındaki değer ve kıymeti, duâda zaman vemekân faktörü, duâ âdâbı, duânın kabul şartları, duâ-kader ilişkisi, psikolojik ve sosyolojikaçıdan duânın konumu gibi bazı konularda ön bilgiler verilmiş, böylece çalışmanın anakonusuna hazırlık yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prayer words in the Koran are studied in terms of literary. Afterthe arts of literary in this verses of the Koran are explanied, it is determined that how this artsof literary enrich the meaning of the sentence in various ways. Next, by providing thedecency, kidness, respect and humility of the owner of these sentences, it is aimed that thebeauty which the Koran presents might be imitated by the readers.Before the main part of this study, in the introduction part, the readers areilluminated about the narrative style of the Koran and the common usage of the arts of literaryin the Koran. Following this in the first part since study is based on prayer, the readers areinformed about the importance and necessity of the prayer for people, Its value in the name ofAllah, the time and prale factor in the prayer, the customs of the prayer, acceptance conditionsof the prayer, relationship between prayer and destiny, the position of the prayer in terms ofsociological and psychological. So, a preparation is made for the main theme of this study.