Kur'ân çevirilerine etkisi bakımından mecâz-ı mürsel
The metaphorical mursel in terms of its effect on Qur'an translations
  1. Tez No: 978382
  2. Yazar: RECEP SAYILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNULLAH ENES ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kur'ân'da yer alan mecâz-ı mürsel örneklerinin Türkçe meallerde nasıl karşılandığını analiz etmekte, bu tür mecâzların taşıdığı anlamların ve edebî yönlerinin çevirilere ne ölçüde yansıtıldığını irdelemektedir. Araştırmanın temel amacı, mecâz-ı mürsel kavramını teorik açıdan incelemek, Türkçe meallerdeki yansımalarını değerlendirmek ve gerektiğinde eleştirel bir bakış açısı sunmaktır. Bu kapsamda meal çalışmalarında anlam aktarımındaki sadakate dikkat çekmek amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, öncelikle klasik belagat kaynakları ışığında hakikat-mecâz ayrımı, mecâzın mahiyeti, mecâz-ı mürselin tanımı, türleri ve kullanım alanları detaylı biçimde incelenmiştir. Ardından, Kur'ân'daki mecâz-ı mürsel örnekleri belirlenmiş ve farklı dönemlerde kaleme alınmış, çeşitli anlayışları temsil eden Türkçe meallerde bu âyetlerin nasıl tercüme edildiği karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Seçilen meallerin tarihî çeşitliliği ve farklı ekollere ait olmaları, araştırmanın kapsamını genişletmiş; klasik, modern ve kolektif çalışmaların birlikte değerlendirilmesine imkân tanımıştır. Yapılan çözümlemede, lafzî sadakat ile anlam bütünlüğü arasındaki denge gözetilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how examples of metonymy (mecâz-ı mürsel) found in the Qur'an are reflected in Turkish translations (meals). It examines the extent to which the meanings and literary aspects of such figurative expressions are conveyed in translation. The primary aim of the research is to theoretically explore the concept of mecâz-ı mürsel, evaluate its reflections in Turkish translations, and, where necessary, provide a critical perspective. Within this framework, the study seeks to highlight the importance of fidelity in meaning transfer in translation works. A qualitative research method has been adopted. Initially, based on classical rhetoric sources, the distinction between literal and figurative language, the nature of figurative expressions, the definition of mecâz-ı mürsel, its types, and areas of use are examined in detail. Subsequently, examples of mecâz-ı mürsel in the Qur'an are identified and analyzed comparatively through various Turkish translations representing different periods and interpretative approaches. The historical diversity of the selected translations and their belonging to different schools of thought have broadened the scope of the study, allowing for the joint evaluation of classical, modern, and collective works. In the analysis, a balance between verbal fidelity and semantic integrity has been maintained.