Kriz yönetimi ve rekabet stratejileri:Türk Hava yollarında bir uygulama
Crises management and competition strategies: A case study in airlines
- Tez No: 188929
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Krizler her çeşidini sıralayamayacağımız kadar geniş kapsamlıdır. Her kriz içindebaşarının tohumlarını taşıdığı kadar başarısızlığın köklerini de taşır. Bugünün değişkençalışma hayatında ise krizler daha çok çeşitleniyor ve öngörülebilirlikleri daha da azalıyor. Bunedenle geleceğin iş dünyası liderlerinin karşı karşıya kaldığı en zor durumlardan biri krizyönetimi olacaktır.Bu çalışmanın amacı; genel anlamda kriz ortamlarını bilmek ve anlamak, rekabetstratejilerini tanımak, bu teknikleri kriz ortamına uyarlamak, havacılık sektörünün yaşadığıbüyük krizleri ve alınan tedbirleri tanımlamak, Türk Hava Yollarını (THY) tanımak, yaşadığıbüyük krizleri ve odak gurup çalışması ile bu krizlere karşı aldığı önlemlerle, uyguladığırekabet stratejilerini incelemek, krizlere karşı pro-aktif bir uygulamanın nasıl yapılabileceğinibelirlemektir.Çalışmada uygulanan yöntem; hem birincil araştırma (Odak Gurup Çalışması) hem deikincil araştırma (Literatür Taraması) teknikleri kullanılmıştır.Çalışmanın yapılması esnasında karşılaşılan sorunlar; Odak Gurup çalışması içintoplantıya tüm üyelerin aynı anda iştiraklerini sağlamak çok güç olmuştur. Bu toplantı içinTHY'nin Genel Merkezinde ( stanbul) gitmek gerekmiştir. Odak Gurup Çalışmasında üyesayısının toplam yönetici sayısını temsil edebilmesi için 2001 yılı itibarıyla yaşanılan krizlerigörmüş ve bizzat yaşamış, THY'nin stratejilerine yön vermiş üst düzey yöneticileri tespitederek görüşlerinin alınmasına razı olmalarını sağlamak oldukça zor olmuştur; toplantı süresiüst düzey yetkililer için oldukça uzun gelmiştir ve toplantı esnasında özellikle telefongörüşmeleri nedeniyle toplantı odası zaman zaman terk edilmiştir. Toplantı sırasında sorulanbazı kritik sorular karşısında yöneticiler şirket sırrı gerekçesiyle ayrıntılı bilgi vermektenkaçınmışlardır. Son olarak da Odak Gurup çalışmasının sonuçlarını yorumlamak veliteratürden derlenen bilgiler ile birleştirmek oldukça meşakkatli bir çalışma gerektirmiştir.
Özet (Çeviri)
Crisses are too wide scope to be analysed under specific sub-headings. As every crisesholds up its success seeds, it naturally and inevitably holds up failure roots too. In today?schanging world, crisses became more diversified and their anticipation was becoming less andless easier. For this reason, it has been estimated that ?crisis management? will be one of themost challenging subject for business world leaders in the future.The purpose of this study is to understand crisses in general, to analyse competitivestrategies, adopt these strategies to real world problems, inspect major crisses the aviationsector has lived through and the precautions taken, to understand the corporate structure ofTurkish Airlines (TA), the crisses they faced over the years, to detect the precautions that wastaken through a Focus Group session and finnaly to find out how to become more pro-activeeven before crisses happen.The methodology used in the study; both primary research (Focus Group) andsecondary research (Literature Review) techniques have been used.The limitations of the study were as follows; The biggest difficulty faced during theFocus Group Session was to gather the group members to attend the meeting on the same day.We had to go to the Head Quarters of the Turkish Airlines in Istanbul. To represent the totalnumber of managers in Turkish Airlines, we have selected the top managers that lived throughthe major crisses until 2001 from which they had the authority and ability to rule corporatestrategies. To convince these managers to attend the meeting had been very difficult. Theduration of the meeting was lenghty for the managers to concentrate and therefore the meetingroom was quitted over and over due to personal telephone conversations. In addition to this,some of the questions in the session were turned down by the managers excusing theconfidentiality of the information that has been seeked. Last but not least, to analyse andfinalise the information gathered from the Focus Group Session required an overwhelmingand painstaking study.