Aristo ve Farabi'de mutluluk düşüncesi
Happiness according Aristotle and Al-Farabus
  1. Tez No: 188930
  2. Yazar: MEHMET TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Aristo ve ilk slam filozoflarından olan Farabi'de mutluluk düşüncesiniincelediğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Ayrıca da mutluluğun tanımı,mahiyeti ve bazı slam filozoflarının kısaca mutluluk anlayışları hakkında kısa birbilgi veren ?Giriş? bölümü bulunmaktadır.Birinci bölümde kısa bir şekilde Aristo'nun hayatından ve yakın çevresindenbahsettikten sonra, mutluluk kavramının Aristo'ya göre ne anlama geldiğini, onanasıl ulaşılması gerektiği gibi konular ile Aristo felsefesinde mutlulukla ilgili olandiğer önemli konuları ele aldık.kinci bölümde de yine aynı şekilde kısaca Farabi'nin hayatı ve yakın çevresihakkında bilgi verdikten sonra, Farabi felsefesinde mutluluk düşüncesini ve mutlulukkavramıyla ilgili olan diğer önemli konuları inceledik.Üçüncü bölümde ise Aristo ve Farabi'nin mutluluk anlayışlarındaki benzer vefarklı olan taraflarını belirterek, Farabi'nin Aristo'dan etkilenimlerini ortaya koyup,mutluluk düşüncelerinin genel bir değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
This study, in which the idea of happiness according to both Aristoand Farabi, one of the first Islam philosophers, is examined, is composed ofthree sections. Besides, a preface, which concisely gives information aboutthe definition of happiness, its composition, and the perception of it by someIslam philosophers, is included.After mentioning briefly the life and immediate vicinity of Aristo in thefirst part, we dealt with such topics as what the notion of happiness meansaccording to Aristo, how it should be achieved, and other important subjectspertaining to happiness in the philosophy of Aristo.Likewise, in the second section, after briefly giving information aboutthe life of Farabi and his immediate vicinity, we examined the idea ofhappiness in Farabi's philosphy and other important topics about the notionof happiness.In the third part, showing the similar and different sides between theperception of happiness by Aristo and Farabi, we demonstrated the influenceof Aristo upon Farabi, and made a general evaluation of the ideas ofhappiness.