Hafîd dîvanı (inceleme-transkripsiyonlu metin)
Hafid's divan (examination-transcripted text)
- Tez No: 188934
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
HafÄ«d Paşa 18. yüzyılda yaşamış bir şairdir. Asıl adı İbrahim olanşair, Diyarbakırlı köklü bir aileye mensuptur. Devlette önemli görevlerdebulunan İbrahim Paşa, HafÄ«d mahlasıyla yaklaşık iki bin beyit şiir yazmış,düzenli bir divan oluşturmuştur.Bu çalışma HafÄ«d Paşa ve divanı hakkında hazırlanmış olup ikibölümdür. İlk bölümde HafÄ«d Paşa'nın hayatı hakkında bilgi verilerekşairlik yönü üzerinde durulmuştur. Divanın elimizdeki iki nüshasıkarşılaştırılarak divan içeriği şekil bakımından incelenmiştir. İkincibölümde ise transkripsiyonlu divan metni yer almaktadır.?Ne kadar şÄd itse gurbet-i izzette HafÄ«dLezzet-i şevk-i gamı çıkmaz derÅ«numdan vatanun?
Özet (Çeviri)
HafÄ«d Paşa is the poet who lived in eıghteen century. The poetwhose real name is İbrahim was the member of the well-known familyfrom Diyarbakır. İbrahim Paşa who worked in an important assignment ofgoverment. Wrote 2000 couplets and formed a regular DÄ«van.This study, which was included two parts, was prepared aboutHafÄ«d Paşa and his DÄ«van. İn the first part, the life of HafÄ«d Paşa and hispoetry were given. By comparison of two copies of his DÄ«van which wehave was researched in form. İn the second part, there is a translation-transcription of DÄ«van.?Ne kadar şÄd itse gurbet-i izzette HafÄ«dLezzet-i şevk-i gamı çıkmaz derÅ«numdan vatanun?