Sûdî'nin Hâfız-ı Şirâzî Dîvânı Şerhi (100b-123b varakları arası transkripsiyonlu metin-inceleme)
Sûdî's Hâfız-ı Şirâzî Dîvânı Şerhi (Transcribed text-review between 100b-123b)
  1. Tez No: 466123
  2. Yazar: AYŞE GÜL ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Sûdî-i Bosnevî'nin“Şerh-i Dîvân-ı Hâfız”adlı eserinin“100b-123b Varakları Arası”incelenmiştir. Çalışma giriş, transkripsiyonlu metin, sözlük bölümlerinden oluşmuştur. Giriş bölümünde Sûdî-i Bosnevî'nin hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Sûdî'nin eserleri hakkında açıklama yapılmıştır. Hâfız-ı Şirâzî'nin hayatı hakkında da bilgi verilmiştir. Giriş bölümünden sonra“100b-123b Varakları Arası”metin transkripsiyonlu bir şekilde yazılmıştır. Sözlük kısmında ise metinde geçen kelimelerin anlamları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a part of Sûdî-i Bosnevi's literary work, Şerh-i Dîvân Hâfız, was reviewed. Only the pages between 100b and 123b are included in the review. This paper is composed of three parts as introduction, transcribed text, and dictionary. In the introduction part, the information about Sûdî-i Bosnevi's life and an explanation about Sûdî's literary works are given. Furthermore, the information about the life of Hâfız-ı Şirâzî is also stated in this part. Following the introduction part, the transcribed text including the pages from 100b to 123b is written down. Finally, in dictionary part, the meanings unknown words in this mentioned text are tried to be identified.