İroni kavramı ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın eserlerinde ironi
Irony term and irony in Ahmet Hamdi Tanpinar's works
  1. Tez No: 188938
  2. Yazar: ARZU KARADİKME
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkçemiz pek çok dil oyunlarına imkân veren zengin bir dildir. Buoyunlardan bir kısmı edebiyatçılar tarafından edebû sanat olarakkullanılırken, bir kısmı da kalıplaşarak atasözü ve deyimlere yerleşmiştir.Bazı oyunlar da vardır ki, gündelik hayatta ve sanatta varlığına öteden berirastlanmasına, eski edebiyatta bazılarının adları konmuş olmasına rağmenmodern edebiyatta adını yabancı kaynaklardan alarak dilimize yerleşmiştirBatı Edebiyatı'nda önemli bir ifade vasıtası olan ironi en genelifadeyle ?söylenilenin tersini kasdetmek? ya da ?bilip de bilmezliktengelmek?tir. Yunanaca kandır- fiilinden türeyen ironi, Doğu Edebiyatı'ndaalay, cinas, hiciv, kinaye, istihza, mizah gibi pek çok kavramlakarşılanmasına rağmen Batı literatüründe ironi kelimesinin karşılığı olarakmizah, kinaye ve istihza? türleri kullanılır. Aralarında bazı farklar olsa daözde aynıdır.Türk Edebiyatı'nda modern ve postmodern arasında bir kırılmanoktasında olan, gerek üslubu gerekse ele aldığı konular bakımında Doğu veBatı Edebiyatı'nın sentezini yapan Ahmet Hamdi Tanpınar?ın eserlerindeironi yer vermesi onu dönemi itibariyle orijinal kılmaktadır. Tanpınar, çeşitlikurumlarda ve Türk toplumunda meydana gelen yozlaşmalarla birlikte,bireysel olarak oluşan aksaklıkları mensur edebû eserlerinde ironik olarak elealır ki bu Türk Edebiyatı'nda önemli bir gelişmedir.
Özet (Çeviri)
Turkish is a rich language which is open to the various languagegames. While one part of these games is used as literary art by men of letters,the other part, by becoming stereotyped, has rooted into the proverbs andidioms. Besides, some language games, existence of vvhich has not been comeacross in daily life and art all along, has also rooted to our language in modernliteratüre taking its name from the foreign sources although some of themhave been named in the old literatüre.The irony which is an important way of expression in the Western Literatüremeans generally ?the way of speaking that you mean the opposite of what you say?,or ?to pretend ignorance?. Although irony. which derived from the verb ?todeceive? in Greek, means mockery, pun, satire, allegory, gibe or humour in EasternLiteratüre, it is used by such kinds as humour, allegory and sarcasm in WesternLiteratüre. Even if there are some differences among them, they are the samein genuine.In Turkish Literatüre, Ahmet Hamdi Tanpınar who was at thebreaking point in modem and post - modern, and made synthesis of Eastemand Westem Literatüre in point of both style and subjects, discussed theirony in his vvorks and this made him original in his period. Tanpınarconsidered the degeneracy of Turkish society and various foundations, andbreakdovvn occurred in individual in his prose literary works as ironic,which was an important development in Turkish Literatüre.