İşletme yöneticilerinin hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumları ve bu kurumlardan mezun bireyler hakkındaki görüşleri
Industry managers' Opinions about the institutions of ready-made education at higher level and the individuals graduated from these institutions
  1. Tez No: 188939
  2. Yazar: SELMA ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONESER YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, işletme yöneticilerinin hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarıve bu kurumlardan mezun bireyler hakkındaki görüşlerini belirlemeyi amaçlamıştır.Araştırmanın evrenini, TOBB'a kayıtlı bay, bayan ve çocuk giyimi üreten vebünyesinde hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun bireyleriçalıştıran işletmeler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Türkiye'deki bay, bayan ve çocukgiyimi üreten hazır giyim işletmeleri arasından yapılan ön araştırma ile bünyesinde hazırgiyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun bireyleri çalıştıran 100 işletmeoluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak anket formukullanılmıştır. Anket formlarından elde edilen verilerin frekans ve yüzdeleri hesaplanmış,tablolar ve grafikler halinde gösterilmiştir.Araştırma sonucunda,1- Ülkemizde hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarının hazır giyimişletmelerin hedeflerini tam anlamıyla gerçekleştiremedikleri,2- Öğrenci-sanayi-okul kapsamında bir kurumun olmadığı ve bu yüzden eğitimkurumlarıyla işletmeler arasında farklılıklar ortaya çıktığı belirlenmiştir.3- Hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından mezun bireylerin temelmesleki bilgiye sahip olmaları tercih sebebi olarak gösterilirken; en çok stilistlik vemodelistlik bölümlerinde istihdam edildikleri; bireylerden çalıştıkları işletmelerin kalitesininyükselmesinde ve karşılaşılan problemi kısa sürede ortadan kaldırmasında katkı beklenirken,teoriği pratiğe çevirmede uyumsuzluk yaşadıkları işletme yöneticilerinin görüşleridoğrultusunda belirlenmiştir.4- şletme yöneticileri hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarını birçokkonuda yetersiz bulurken; hazır giyim eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarından iş gücüihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmaları sürekli olarak geliştirmelerini ve sektörle dahayakın ilişkiler içinde olmasını beklemektedir.Araştırmanın sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to find out the sufficiency of the indivuduals graduatedfrom instutions which give ready-made education, in the lights of industry managers?opinions.Research world was designated as man, woman and children ready-made industries inTurkey. Also examplary group (number :100 industries) includes man,woman, children ready-made industries registered in TOBB and which have the staffs graduated from highereducational institutions of ready-made education. As a measurement element in the research,public survey was used to designate industry managers? opinions. In the research the datumobtained from public survey were presented as table and graphics by taken their frequencyand percentage.According to the results of the study, it is found that ;1- In our country, the institutions of ready-made education are not able to achievegoals of ready made industry.2- because of the lack of student-sector-school institution, there seems differencesbetween education institutions and the sector.3- Moreover, it is illustrated that having fundamental vocational knowledge is thereason of being a subject of preference for individuals graduated from institutions of ready-made education. They especially are chosen for the departments of stylist and patternmaker.While they are supposed to achieve the problem they encountered with in a quick time, theyare found to be insufficient to convert the theory into practice.4- The institution managers find the institutions of ready-made education insufficientin many topics, in addition they expect the institutions of education to change themselvescontinuosly to overcome the needs of labour and having more closer relationships with thesector.At the end of the research, the recommendations take place depending on thementioned problems.