Şeyh Halid'in Mektubatı'nda din ve tasavvuf
- Tez No: 188950
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Şeyh Halid (ö. 1348/1931) Nakşibendiyye tarikatına mensup bir şeyhtir.Nakşibendiyye'nin Üveysiye koluna mensuptur. lmi kişiliği ile birlikte tasavvufi şahsiyeti iletanınmış, Anadolu halkının hamisi olmuştur. Üç kitabından (Mektubat, Divan, Hilafetname)başka yazılı eser bırakmamakla birlikte, en büyük eseri yetiştirdiği talebeleri olmuştur.Hizmet, aşk ve gayreti yolunun esası kabul etmiştir.Şeyh Halid 20. yüzyılda yaşamış alim, şair, ve sufi bir kişiliktir. O, tasavvufanlayışını Kur'an ve Hadis'e uymak, insanları tarikata girmeye davet etmek ve son olarak dahale ermek şeklinde ortaya koymuş ve bunu tasavvufta sıkça kullanılan kelimelerleaçıklamıştır. O, tasavvufu en yüksek makama ermek için takip edilecek yol, mürşidi ise buyola götürecek yegane kimse olarak görmüştür.
Özet (Çeviri)
Şeyh Halid (d. 1348/1931) was a master of the Nakşibendiyye Order. He was bound tothe Üveysiyye branch of Nakşibendiyye. He is a well-known personality as both scholar andsufi alike. He is viewed as a spritual champion by the people of Turkey. He left only threebook (Mektubat, Divan, Hilafetname) yet his real works were his disciples. The fundamentalprinciples of his path are service, duty, worship, love and effort.Şeyh Halid is an authos, a poet and sufi who lived in twentieth century. By applying theoften used Sufi terms, he describes his understanding of sufism as adherence of the Qur?an,embodiment of the sunnah of the Prophet, calling on of people to the initiation into Sufiorders, and ultimately attainment to the divine union. He viewed Sufism as a way throughwhich to reach the highest spiritual level. He also saw the murshid as the only person capableof leading the this goal.