Vehhabilikte tevhit ve Şirk
Tawhid and Şirk in Wahhabizm
- Tez No: 188951
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İslam tarihi boyunca değişik asırlarda farklı görüşler ileri sürerek ortaya çıkan birçokkimseler olmuştur. Bu kimseler slam dininin içtihada, serbest düşünceye geniş alanbırakmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmışlardır. şte bu farklı görüşler slam tarihiboyunca ortaya çıkmış olan mezhepleri oluşturmuşlardır.Son asırlarda yenilik hareketleri adı altında slam dinini ilk zamanlarındakisadeliğine döndürmek gayesiyle yeni fikirler ileri sürerek ortaya çıkmış akımlardan biri detezimizin konusunu oluşturan Vehhabiliktir.Çalışmamızda; Giriş Bölümü`nde Arap Yarımadası'nın coğrafi, fiziki, beşeridurumunun yanı sıra bölge halkının yaşantısı üzerinde durulmuştur.Birinci Bölüm`de, Vehhabiliğin müessisi Muhammed b. Abdulvehhab'ın hayatı, ilmifaaliyetleri, seyahatleri ve eserleri; kinci Bölüm`de Vehhabiliğin Temel prensiplerindenbirincisi olan Tevhid; Üçüncü Bölümde ise, Vehhabiliğin Temel prensiplerinden ikincisi olanşirk anlayışı ile birlikte Abdulvehhab'ın fikirlerine eleştirel bir yaklaşım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
I have presented my post graduate thesis in three chapters which I have preparedabout life, scientific personality, and religious-sectarian views of Muhammad binAbdulvehhab, who is one of the scholars raley emerging in Arabian scientific world.In the first chapter, I examined his life personality, tasks, scientific personality andthose written about him under the title of Muhammad bin Abdulvehhab?s Biography.In the second chapter I examined how Muhammad bin Abdulvehhab regarded thedisagreement among Muslims, especially matter of tawhid.In the third chapter, I examined how Muhammad bin Abdulvehhab regarded thematter of şirk and at same time I tried to criticize Muhammad bin Abdulvehhab?s idea.Consequently, we wrote the results that me reached in this study.