El-Mevsili'nin El-Muhtar isimli eserindeki İmam Şafii'ye ait görüşlerin tahkiki
- Tez No: 188958
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ ERTURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
el-Muhtar, el-Mevsûlû'nin Hanefi fıkhını anlattığı bir eserdir. Fıkhın bütünkonuları genel hatlarıyla anlatılmıştır. Eserde mam Şafii'nin muhalefet ettiği yerlerrumuzla gösterilmiştir. şte buradaki bir takım eksik ve yanlışlar üzerine bu çalışmayapılmıştır. Tezde mam Şafii'nin, anlatılan görüşe katılmadığı 457 meseleincelenmiştir. Üç bölümde ele alınan çalışmada, 14 yerde konulan rumuzun yanlışolduğu ortaya çıkmış, rumuzla belirtilmesi gereken 258 mesele de tespit edilmiştir.Tahkik edilen 457 fıkhû konu Şafii kaynaklarından hareketle izah edilmiştir. Fıkhınhemen hemen bütün konuları mukayese edilerek Hanefi ve Şafii mezhepleriningörüşleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Muhtar is a work in which al-Mawsili tells the Hanefi jurisprudence(fıqh). Inside this work all the subjects of the jurisprudence are explained ingeneral lines. In the work the places opposed by mam Shafii are indicated bysings. This work is written because of some deficiencies and mistakes in al-Muhtar. In this thesis 457 matters that Imam Shafi did not agree are examined .The work consists of three chapters. In this work it is seen that sings are usedwrongly in 14 places and 258 issues that require to be stated by sings aredetermined. The examined 457 matters which belong to fiqh are explained inthe light of sources of Shafii. The information about Shafii and Hanefi sects aregiven by comparing all of the subjects of the jurisprudence.