Sivas'ta hayvancılık söktörünün üretim-pazarlama sorunları ve örnek ve bir örnek uygulama
Sivas in the problems havanese prodoction-marketing and one specimen pratice
  1. Tez No: 188957
  2. Yazar: ERDOĞAN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İLHAMİ VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sivas li ç Anadolu Bölgesinin ve Türkiye'nin arazi bakımından Konya ilinden sonraikinci yüzölçümüne sahip ilidir. lde tarım ve hayvancılık günümüzde de önemli geçimkaynağı olmaya devam etmektedir. Sivas ilinin hayvancılık potansiyeli yeterincekullanıldığında il nüfusunun büyük bir bölümü işsizlikten kurtulacaktır. lin hayvansalürünlerinin üretim ve pazarlama sorunları çözüldüğünde; hayvansal ürünlerin üretimmiktarlılarında da büyük artışlar olacağı bir gerçektir. Üreticilerin en önemli sorunlarınınbaşında üreticilerin etkin pazarlama ağlarının olmayışı gelmektedir. Üreticiler halen ilkelüretim ve pazarlama yöntemlerini kullanmaktadırlar. Sivas ilinde hayvansal ürünlerinüretimde üreticiler uzmanlaşamamışlardır. Bu uzmanlaşmayı engelleyen nedenlerin başında,sosyal ve ekonomik nedenlerle şehre göç gelmektedir.Sivas ilinde hayvancılık denildiğinde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı aklagelmektedir. Sivas ili büyükbaş havyacılığında son 20 yıl içerisinde yerli ırktan, saf kültürırkına geçişte önemli yol kat etmiştir. Fakat üreticiler saf kültür ırkı hayvanlarından eldeettikleri et ve sütü organizasyonlu bir şekilde pazarlayamamışlardır. Dolaysı ile büyükbaşhayvancılığında saf kültür ırkına geçiş, üreticilerin gelirlerinde beklenen artışıgerçekleştirememiştir. Et ve süt dışındaki diğer ürünlerden, bal üretiminde son yıllarda büyükartışlar gözlenmiştir.Sivas ilinde üreticilerin bir araya gelmesi ile oluşturacakları birlikler öncelikle pazarsorununu çözmelidir. Pazar sorunu çözüldükten sonra üretim artışı beraberinde gelecektir.Türkiye'nin en çok köy sayısına sahip Sivas ilinde köylülerin, üretici çiftçi olmalarınısağlayacak desteklerin etkin bir şekilde kullanılması, modern üretim teknikleriningeliştirilmesi, hayvansal ürünlerin üretimini artıracaktır. Bu üretim artışı üreticilerinkurdukları pazarlama birlikleriyle pazara girdiğinde, istenilen kalite standartları ve pazar payıyakalanacaktır. Sivas, tüm tüketicilerin talep edeceği markalaşan hayvansal ürünlerinüretildiği, hayvancılık şehri olacaktır.
Özet (Çeviri)
City of Sivas is the city that has second area after Konya City regarding landsof Turkey. Agriculture and Animal Husbandry in The City has kept on beingsignificant means of existence at the present time. When animal husbanry potentialis used sufficiently, most of the population of the city is going to be saved fromunemployment. When production and marketing matter of animal product of the cityare solved, It is truth that production quantity of animal products will also increaseon a large scale.One of the most important problem of producers is that producers don t haveeffective marketing network. The Producers have stil used primitive methodconcerning production and marketing. The Producers have?t specialized inproduction of animal produce in Sivas.The most significant reason for prevent from specializing is to migrate to thecity about social and economic causes. When stock-breeding is said in Sivas,ıt hasrecured to the mind cattle and a sheep or goat husbandry.Sivas covered distance regarding cattle husbandry markedly while passedfrom native race to pure culture race in the last 20 years, however, The Producershaven?t marketed meat and milk that They derive from pure culture race animals inorder. Consequently, inevitable increase doesn?t come true in the income ofproducers to pass pure culture race in the cattle husbandry. t has been watched formarkedly production of honey, except for meat and milk recently. At first,associations that The producers will form have to solve the problem about marketplaceAfter solving the market place problem, The produce is giong to increase inorder. Using the support that provides that peasants get producer- farmer effective ,improving modern production techniques will increase production of animal producein Sivas, the city that has most villages in Turkey. When entered to the marketplace,This production increase with marketing associations that producers establishwill be reached the quality standarts and market share that is wanted . Sivas will be astockbreeding city that produces animal produces that consumer will demand.