Hidrojen enerjisinin gelişme potansiyeli ve Türkiye ekonomisi açısından değerlendirilmesi
Development potential of hydrogen energy and an evaulation from Turkish economic perspective
- Tez No: 188959
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ülkelerin enerji sistemleri, enerjinin üretim, tüketim ve dağıtımına bağlılığı sağlayanteknoloji ve hizmetlerden oluşmaktadır. Piyasa, teknolojik yenilik, kaynak arzı çeşitliliğive kaynak ikamesi yoluyla ihtiyaç duyacağı enerji kaynaklarının maksimum etkinkullanımını sürekli olarak ayarlar ve uygular.Fosil yakıtlar batı dünyasının gelişmiş ülkelerinde 20.yy kadar önemli imkanlarsunmuştur. Fakat günümüzde toplumlar fosil yakıtların tükenmesi ve çevreye olanzararlarından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır.Yenilenebilir enerji bol olan ve iyi bir teknolojiye sahip bir enerjidir ve gelecektefosil yakıt enerjisinin yerini alabilecek iyi bir çözüm kaynağıdır. Yenilenebilir enerjilerarasında gelecekte önemli enerji kaynaklarından biri de hidrojen enerjisidir.
Özet (Çeviri)
The Nations energy system is comprised of technologies and services that ensure depend-able production, distribution, and consumption of energy. Market forces continually adjust andcorrect as needed to maximize the efficient use of energy resources through technologicalinnovation, resource supply diversification, and resource substitution.Fosil fuels have offered astounding opportunities during the 20th century in the richcountries of the western world, but now mankind has to face the challenges arising from fossil-fuel exploitation.Renewable energy is an abundant, well-established technology so in future it is a goodsolution resource to replace fossil fuel energy .