Vicious cycle in the Russia-Japanese territorial dispute
Rusya ve Japonya arasında Güney Kuril adaları anlaşmazlığında kısır döngü
- Tez No: 188984
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜL SOSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Siyaset Bilimi ve Uluslararası lişkiler dalında Yüksek Lisans derecesi içinEkim 2006 tarihinde Demir Chavynchak tarafından Sosyal BilimlerEnstitüsü'ne teslim edilen tezin özetiBaşlık: Rusya ve Japonya arasında Güney Kuril Adaları Anlaşmazlığında Kısır DöngüBu çalışma, Rusya ve Japonya arasında süregelen Güney Kuril Adalarıanlaşmazlığında ortaya çıkan son gelişmeyi Rus dış siyasetindeki değişimler çerçevesidahilinde degerlendirmektedir. Bu değerlendirme, eski Sovyetler Birliği'nin SoğukSavaş ve Gorbachev dönemleri ile Rusya'nın Yeltsin ve Putin dönemlerinikapsamaktadır. Bu analiz, Rus dış siyasetindeki değişimleri açıklayarak niye bu değişimortaya çıktı sorusuna cevap aramaktadır. 2004 yılında Rusya, bu tartışmayısonlandırmak için 1956 yılında imzalanan Sovyet-Japon Ortak Bildirge'yi esasalacaklarını duyurdu. Bu Ortak Bildirge'yi Rusya, tartışmanın sonu olarak nitelerkenJaponya ise anlaşmazlık konusu olan dört adanın hepsini almak için bir ön safha olarakalgılamaktadır. Bu politika değişikliğinin sebebini anlayabilmek için Rus dış siyasetbakışlarını incelemeye aldım. Soğuk Savaş, Gorbachev, Yeltsin ve Putin donemlerindeoluşturulan Rus dış siyasetlerinin analizi Rusya'nın yaptığı bu değişikliğin arkasındaPutin'in dünya görüşü olan büyük güç pragmatizm'i yatmaktadır. Ayrıca, Rusya'nın butartışmada aldığı son kararı, eski Sovyetler Birliği'nin aynı konuda takındığı tavırlabüyük benzerlik taşımaktadır. Onun için, Güney Kuril Adaları anlaşmazlığındakigelişmeler bir bütün daire çizerek kısır döngüyü devam ettirmektedir.iv
Özet (Çeviri)
An abstract of the thesis of Demir Chavynchak submitted to the Institute forGraduate Studies in Social Sciences for the degree of Master of Artsin Political Science and International Relations in October 2006Title: Vicious Cycle in the Russo-Japanese Territorial DisputeThe present work is an analysis of the modern Russian foreign policyformulation to explain the recent change of the Russian policy in the territorial disputewith Japan over the southern Kuril Islands. It evaluates the former Soviet Union?s ColdWar period and the Gorbachev period as well as the Russian periods of Yeltsin andPutin. The aim behind this evaluation is to explain the transformation of the Russianforeign policy in these, given above, four periods. The explanation of the transformationprocess helps finding an answer to the question of why the change in the Russian standon the Kurils issue happened. This change is the Russian announcement in 2004 tosettle the territorial dispute with Japan according to the 1956 Soviet-Japanese JointDeclaration. Russia accepts this Declaration as an end of the dispute, whereas Japanconsiders it as a prelude for the return of all four islands renounced by Japan afterWWII. An analysis of the recent developments in this dispute in the context of thetransformation of foreign policy visions suggests that Putin?s strategy of great powerpragmatism is an answer to the asked question. The thesis analyzes the periods of ColdWar, Gorbachev, Yeltsin and Putin as one cycle of events because of the similaritiesbetween the current Russian and the former Soviet foreign policies.iii