İstanbul ili, Kilyos-Karaburun Arasında yer alan açık linyit işletmelerinin üretimi sona erdikten sonra sıhhileştirilmesi ve doğaya yeniden kazandırılması
  1. Tez No: 28957
  2. Yazar: GÜL TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, ülkemizde isletilen acık maden ocaklarına örnek teşkil ettiğini düşündüğümüz;, istanbul Metropol Alanı içinde bulunan Kilyos - Karaburun yerleşmeleri arasındaki bölgede yeralan açık linyit ocaklarının neden olduğu çevre sorunlarının v e bu ocaklarda üretimin sona ermesinden sonra yapılacak biyolojik onarım çal ısına l ar inin genel ilkelerinin saptanması amacı ile hazırlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde genel olarak acık linyit işletme yönteminin ne olduğu ve yarattığı çevre sorunları ince l erimiştir. Bu bölümde doğada linyit oluşumundan başlayarak ekolojik döngü, kavramına değinilmiş, böylece sorunun boyut l ar inin genişliği ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Sorun salt topografyanın değişmesi, bitkisizleşme vb. görsel kirlenme değil, canlı yasamı için büyük öneme sahip olan hava - su - toprak öğelerinin bozulması, kirlenmesi ve hatta kaybıdır. Ekoloji konusundan başlamakla, enerji sorunu ve enerji temininin yarattığı sorunlar arasındaki kısır döngü gibi görünen ilişki vurgulanmak istenmiştir. Gerçekte,“.«sürdürülebilirlik ”ilkesi kapsamında doğal kaynakların kullanımı gerçekleştiği ölçüde, karmaşık ve çözümsüz görünen bu konu sorun olmaktan kurtulacaktır.Çalışma alanı olan Kilyos - Karaburun arasındaki linyit ocak larının ele alındığı ikinci bölümde, ilk bölümde değinilen çevre sorunlarına ek olarak, bölgenin özelliklerinden kaynaklanan özel sorunlar da ele alınmıştır. Linyit ocakları topografyanın değişimi, toprak kirlenmesi, jeolojik yapının değişmesi, bitki örtüsünün tahrib olmasının yanısıra Karade niz ' in kirlenmesine, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının nitelik ve niceliklerinin değişmesine neden olmaktadır. Bu açıdan sorun. linyit ocaklarının yakın çevresi ile sınırlı kalmamaktadır. üçüncü bölüm : sıhhi leştirme önerilerinin geliştirildiği bir bölümdür. Ancak bu öneriler somut bir“ onarım projesi ”ha linde verilememiştir. örnek bir alanda projelendirme yapılabilmesi de mümkün olmamıştır. Linyit üretiminin devam ediyor olması, isletme haritalarının ve alana özgü envanter lerin olmaması nedeni ile öneriler genel onarım ilkeleri kap samında ele alınmış ve irdelenmiştir. -iv-
Özet (Çeviri)
This study is an attempt questioning environmental problems and methods of the open mining done in our country, by taking as example the lignite mining areas located between Kllyos -Karaburun In the vicinity o£ Metropolitan Istanbul City boundaries, it aims to determine basic principles for biological and environmental recovery works of the land subsequently lignite mining is ended. The study is comprised of three chapters. The first chapter illustrates the method of open lignite mining, and environmental cmopl i cat i ons caused because o£ that. This chapter first of all delienates natural lignite formation arid goes through narration of the concept of ecological cycle, hence, relates importance and gross size of the dilemma. The problem is not only encapsulated within changes encountered in the topography, or devegetation and visual pollution, it also comprises the apoclyptical devastation as to fouling of life-giving trio of water-air and earth, its advanced pollution or even entire lost. By means of beginning from the sulect ot ecology, we tried to underline the phenomenon seems as a vicious circle amidst problems of snowballing demand for enerqy and sources of its supply.In reality, as long as“preservation”principle is hold truly dear in application methods for using our natural resources, such matters-no matter how complicated or irreparable they may seem- shall cease to be problems occupying environmentally conscious minds. The Second Chapter covers Kilyos - Karaburun lignite pits, in addition to environmental dilemmas indicated in the previous chapter, unique compl icat. 1 oris resulting from special land and environmental characteristics of the region is underlined. Lignite mining cause changes occure in topography, as well as ground pollution, alterations at the geological formation, demolution of the vegetation, pollution of the Black Sea, and changes in quality and quantity of above ground and subterranean water sources. Hence, the problem here is not only limited to immediate milieu of the lignite pits. The Third Chapter offers many health and hygiene measures for the matter. These recommendations. however, are not proposed as a concrete“reparation project”. Neither it was practicable to offer a project sheme at a precedent area. Because of the lignite production still continues, and no operational plans and inventories were available for the subject matter area, offers made were in general included and argued around improvement principles.