English language proficiency of Jordanian community college students: with particular emphasis on the educational variables
  1. Tez No: 31784
  2. Yazar: ZEİD AHMED SHAMAİLEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ürdün'lü kolej öğrencilerinin İngilizce dil yeterlilikleri araştırılmıştır. Öğrencilerin İngilizce dil yetenekleri bir dizi öğrenici değişkem ile ilintilendirilmiştir. Eğitim değişkenlerine ağırlık verilmiştir. Amaç, Ürdün'lü kolej öğrencilerinin genel İngilizce yeteneklerinin oluşmasında hangi etkenlerin daha etkili olduklarının saptanması olmuştur. Ürdün'de, özellikle kolej öğrencilerinin İngilizce dil yetenekleri ilgili kişilerce dile getirilmiştir. İlkokuldan başlayarak İngilizce öğrendikleri için kolej öğrencileri, özel bir durum oluştururlar. Gerçekte bu öğrencilerin İngilizce yetenekleri zayıf olduğundan, bu durum öğrencilerinde de görülmekte ve bir kısır döngü oluşmaktadır. Böylece, bu araştırmanın temeli, tüm kolej öğrencilerinin yeterlilikleri olarak saptanmıştır. Araştırma 1993-94 öğrenim yılında, rasgele seçilmiş 603 denek üzerinde yapılmıştır. Örneklem, tüm ülkedeki devlet kolejlerinin tüm programlarını temsil etmektedir. Öğrenici hakkındaki bilgileri toplamak için bir anket ve deneklerin İngilizce yeteneklerini ölçmek için özelolarak hazırlanmış bir C-test olmak üzere iki araç kullanılmıştır. Veri işleme ve istatistik çözümleme için bilgisayar kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrenicinin eğitim geçmişi ile İngilizce yeterliliği arasında güçlü bir ilişki vardır. İngilizce gerektiren alanlardaki uzmanların yeterliliği, tüm diğer deneklerden daha yüksek bulunmuştur. İngilizce-dışı alanlardaki deneklerin İngilizcesi yetersiz bulunmuştur. Şehirlerdeki kolejlerde okuyan öğrencilerin İngilizcesi, kırsal kesimdekilerden daha yüksektir. Ülkenin orta bölgesindeki kolejlerde okuyan öğrencilerin İngilizcesi, Kuzey ya da Güney'de okuyanlardan daha yüksek bulunmuştur. Bitirilen ortaokulun türü, buradan alman diplomanın türü, ve İngilizce öğrenme süresi ile tanımlanan eğitim geçmişi, genel İngilizce yeterliliği üzerinde etkili bulunmuştur. Özel okul öğrencilerinin İngilizce yetenekleri devlet okullarına göre daha iyidir, ve İngilizce öğrenimin erken başlaması ile ilişkilidir. Öğrenicinin İngilizce yeterliliğini etkileyen en önemli etken, sınıf dışı İngilizce kullanımıdır. Öğrenicinin cinsiyetinin etkisi bulunamamıştır. IVSonuç olarak, hem okul hem de kolej düzeyinde, Ürdün'lü öğrencilerin İngilizce yeterliliklerinin geliştirilmesi için öneriler getirilmiştir. Bu öneriler İngilizce öğretim niteliğinin arttırılması, öğretmenlerin profesyonel yeteneklerinin geliştirilmesi, ve İngilizce öğretim programlarında reform yapılması gibi konulan kapsamaktadır. Ayrıca İngilizce öğretiminin yalnızca uzmanlar tarafından yapılması da önerilmiştir. V
Özet (Çeviri)
Abstract The present study investigates the English language proficiency of Jordanian community college students. It endeavours to correlate students' English language ability as a second language with a set of learner's variables. Special emphasis is placed on educational variables. The ultimate objective is to find out which factors are more influential in forming the Jordanian community college learner's general ability in English. Criticism of the English language ability of Jordanian learner in general and community college learners in particular was voiced by concerned people. Community college students are a special case, as they are allowed to teach English at elementary school stage, regardless of their specialisation. The fact is that, being very poor in English themselves, they inculcate this quality in their pupils, who in turn go to community colleges, graduate with poor English ability, teach at elementary schools and produce poor pupils, forming a vicious cycle. Thus, it was the proficiency of all community college students, including of course English majors, that was the focus and concern of this research. The research was carried out in the academic year 1993/1994, on a randomly selected 600 subjects. This sample represented ail fields of study at the academic program of all government colleges all over the country. Two instruments were used, a questionnaire to collect the required data about the learner, and a specially developed C-Test to measure the subjects' English proficiency as a second language. The computer was used to process the data and to analyse it statistically. VIThe findings of the research were revealing. There were strong relationships between the learner's L2 proficiency and his educational background. English specialists were of above average level of English proficiency, and better than all other students of the various fields of specialisations of community colleges. Students of all non-English specializations were all non-proficient in English. Students of the colleges situated in urban areas were better than those of rural areas, and those who attend colleges situated in the mid-lands were more proficient than either of those of the North and the South. Learners' educational background, as represented by the type of secondary school attended, the type of secondary school certificate held and duration of time of English learning, was very effective on learners' overall proficiency in English. Scientific students were better than literary, commercial, industrial agricultural and nursing students. Private school graduates of Jordanian community colleges were better than public school graduates, and the earlier the learner started English learning the better his ability in English was. Use of English outside the classroom was the strongest factor to influence the English L2 ability of the learner. The more use of English outside the classroom the learner had the better his L2 was. Sex of learner, and year at college(i.e. 1st or 2nd) was found to be insignificant in its effect on the learners' 1_2 proficiency. In conclusion, recommendations were stated to improve the L2 proficiency of Jordanian learners both at school and community college. These recommendations covered areas such as : improving the quality of English teaching ; up-grading the professional abilities of teachers, and reforming the present English syllabuses. It was also VUsuggested that the task of English teaching be assigned to English specialists only. VIII