Students' opinions of the role of culture in learning English as a foreign language
Yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde öğrencilerin kültürün rolü konusundaki görüşleri
- Tez No: 188993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yabancı Dil Olarak ngilizce Öğreniminde Öğrencilerin `Kültürün' Rolü Konusundaki GörüşleriDevrim YılmazBu tez öğrencilerin yabancı dil olarak ngilizce öğreniminde kültürün rolü konusundakigörüşlerini incelemektedir. Tezin birinci amacı, öğrencilerin görüşlerini inceleyen bir enstrümangeliştirmektir. kinci amaç ise, lise öğrencilerinin dil öğreniminde kültürün rolü hakkındakigörüşleri arasında benzerlik ve farklılıkların olup olmadığını araştırmaktır. Bunu başarmak için,araştırmacı tarafından geliştirilen enstrüman Edirne, stanbul ve Diyarbakır'daki toplam beşAnadolu lisesinde öğrenim gören 385 öğrenciye uygulanmıştır.Anket sorularına verilen cevapların tanımlayıcı istatistikleri, ngilizceyi işlevsel amaçlariçin öğrenmenin, dil becerileri, kelime ve gramer bilgisi, ayrıca uluslar arası konuların dilöğrenme sürecine dahil edilmesinin öğrenciler için önemli olduğunu ortaya koymuştur.Katılımcılar anadili ngilizce olan ngilizce öğretmenlerinin ngilizceyi Türk öğretmenlerdendaha iyi öğrettiklerini de belirtmişlerdir. Ancak, Türk kültürüne aşina olmak ve Türkçekonuşabilmek öğrenciler tarafından ngilizce dil öğretmenlerinin önemli özellikleri olaraknitelendirilmiştir.Bölgeler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar çelişki analizi (ANOVA) kullanılarakaraştırılmıştır. Analizin sonuçlarına göre Temel Bileşen Analizi (PCA) tarafından elde edilenbileşenlerin üç tanesinde farklılık tespit edilmiştir.Katılımcıların açık-uçlu soruya verdikleri yanıtlar ise, katılımcıların çoğunluğununngilizce ile birlikte hedef kültürün de öğretilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduklarınıortaya koymuştur. Ancak, hatırı sayılır sayıda öğrenci bu fikri karşı çıkmış ya da kısmendesteklemiştir.v
Özet (Çeviri)
Students? Opinions of the Role of `Culture? in Learning English as a Foreign LanguagebyDevrim YılmazThis thesis examines the students? opinions of the role of `culture? in learning English as aforeign language. The first aim of the thesis is to develop an instrument to investigate students?opinions. The second aim is to explore whether there are similarities and differences among highschool students regarding their opinions of the role of `culture?. In order to do this, the instrumentdeveloped by the researcher was applied to 385 senior Anatolian high school students from fivedifferent high schools in Edirne, stanbul, and Diyarbakır in the academic year of 2005-2006.Descriptive statistics for the responses to the questionnaire items suggested that learningEnglish for instrumental purposes, practicing aspects and skills of language, and inclusion ofinternational topics in English language learning process were important. The participants alsostated that native English speaking teachers teach English better than Turkish teachers. However,being familiar with Turkish culture and being able to speak Turkish were regarded as importantcharacteristics of English language teachers by the students.Similarities and differences among different parts of Turkey were explored using analysisof variance (ANOVA) procedures. The results of the analysis suggested that the regions differedon three components extracted by Principal Component Analysis.The responses provided by the participants to the open-ended question revealed that mostof the students agreed with the idea of teaching `target language culture? along with English.However, a considerable number of students disagreed or partially agreed with the idea.iv