Strategic management of Turkish brands in international markets
Türk markalarının uluslararsı pazarlarda stratejik yönetimi
  1. Tez No: 188994
  2. Yazar: ZEYNEP İREM EREN ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Türk Markalarının Uluslararası Pazarlarda Stratejik YönetimiZ. İrem (EREN) ERDOĞMUŞBu çalışmanın amacı Türk firmalarının yurtdışında markalarını stratejik olarak nasılyönettiği konusuna ışık tutmaktır. Avrupa Birliği üyelik sürecine girdiğimiz şu günlerdeTürkiye imajını güçlendireceğine inanılan Türk markaları kritik önem taşımaktadır.Uluslararası pazarlarda küreselleşmenin ve yoğun bir rekabet ortamının yaşandığıgünümüzde ayakta kalmak için Türk firmaları dünyaca tanınan markaların üretim yeriolarak anılmaktansa yüksek kalite ve değer taşıyan dünya markaları olma yolunagirmelidir. Bu nedenle, bu çalışma yükselen pazar bakış açısıyla Türk markalarınınuluslararasılaşması ve marka yönetimi konularını ele almaktadır.Markanın stratejik yönetimi, küresel markalaşma ve küresel pazarlama konularında çokgeniş bir literatür vardır. Bu çalışmada tüm bu konulara yer verilmiş ve daha sonraküresel markanın stratejik yönetimi konusunda bir model oluşturulmuştur. Modelin anahattı olan küresel markanın stratejik yönetimi, stratejik marka yönetimi ve küreselpazarlama boyutları birleştirilerek oluşturulmuştur. Küresel markanın stratejikyönetimini etkileyen faktörler Endüstriyel Organizasyon ve Kaynak Bağımlı bakışaçılarında bahsedilen faktörlerin hepsini içine alarak tüm resmi vermeye çalışmıştır. Sonolarak küresel markanın stratejik yönetiminin sonuçları marka performansındaaranmıştır.viiAraştırma verileri yurtdışında markaya dayalı faaliyet gösteren 94 Türk firmasıylayapılan görüşmelerden toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında Türkfirmalarının küresel marka yönetiminde standartlaşmaya çok eğildikleri görülmüştür.Marka, satın alma ve üretim ile ilgili faaliyetler daha çok Türkiye'de yapılmakta vediğer ülkeler ile koordinasyonlu çalışılmamaktadır. Satış pazarlama, promosyon,fiyatlandırma, dağıtım ve satış sonrası faaliyetler ise markanın bulunduğu her ülkedeyapılmaktadır ve bu faaliyetler için ülkeler arası koordinasyon yüksektir. Ülkeler arasırekabet yönetimi ise oldukça entegredir. Standartlaşmada etkili olan faktörler, ülkelerarası hedef kitle benzerliği, makro çevre faktörlerinin benzerliği, kaliteye odaklaşma,müşteriler ve ülkeler arası birimlerle iyi ilişkiler ve yaratıcılık olarak ortaya çıkmıştır.Standartlaşmanın, birçok başka çalışmaya ters düşerek Türkiye ve Türk markaları içinperformansa olumlu etki yaptığı görülmüştür. Faaliyetlerin ülkeler arasında dağılımı vekoordinasyonunun marka performansına hiçbir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.Uluslararası işlerde güçlü olmak, makro çevre faktörlerinin benzerliği, müşteriler veülkeler arası birimlerle iyi ilişkiler ülkeler arası rekabetin entegrasyonunu ve stratejikpazarlarda faaliyet gösterme konularını olumlu etkilemektedir. Buna karşın ülkeler arasırekabetin entegrasyonu ve stratejik pazarlarda faaliyet gösterme de marka performansınıolumlu etkilemektedir. Bu sonuçlara dayanarak çalışmanın sonunda firmalar, hükümetve akademisyenler için yorumlar öne sürülmüştür.viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTStrategic Management of Turkish Brands in International MarketsbyZ. İrem (EREN) ERDOĞMUŞThe aim of this dissertation is to shed a light to the strategic brand managementpractices of Turkish multinational companies in international markets. Being at the edgeof full membership to the European Union, having international or global brands thatrepresent Turkey is very critical. Furthermore, to survive in the age of globalization andsevered global competition, Turkish multinationals should move away from being aproduction center for worldwide known brands to being known for their high qualityand value brands. This dissertation takes geographical extension of brands as a startingpoint and looks at strategic brand management in the global context from an emergingmarket perspective.There is a comprehensive literature on strategic brand management, global branding,and global marketing. This dissertation takes a look at all these dimensions in thereview of literature before developing a model for strategic global brand management.The model combines dimensions of strategic brand management and global marketingto form dimensions of strategic global brand management. The antecedents that affectglobal brand management are drawn from Industrial Organization and Resource-basedperspectives to provide a full picture. Finally, the effects of strategic global brandmanagement are sought in brand performance in international markets.Data is collected through a survey with 94 Turkish multinational companies withbranded operations in international markets. The findings indicate that Turkishvmultinationals apply high standardization, home-country concentrated configuration ofup-stream activities, with low coordination and dispersed configuration of down streamactivities with high coordination, and somewhat integration of competitive movesacross countries. The drive for standardization is recognized as target market similarityfor both product and advertising variables. Macro environment similarity, quality focus(on product), better customer and subsidiary relationship, innovativeness (onadvertising) also have a positive effect on standardization. Technological intensivenessis negatively correlated with standardization. Standardization, contrary to findings ofsome other studies, has positive effects on brand performance in international markets.Configuration and coordination of brand activities do not affect brand performance ininternational markets. International business strength, similarity of macro environmentalvariables, and good customer and subsidiary relationships positively affect marketpresence in key markets and integration of competitive moves. In return, marketpresence in key markets has a positive influence on strategic and financial brandperformance in international markets. Integration of competitive moves also has aneffect on strategic brand performance. Finally, based on the findings, suggestions forTurkish multinational companies, the government and researchers are given.vi