İngilizce hazırlık programlarında Türk kültürüne yer verilme durumlarının incelenmesi
An investigation into the inclusion of Turkish culture in English preparatory programs
  1. Tez No: 866809
  2. Yazar: BEGÜM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dil kültürün hem en önemli öğesi hem de taşıyıcısı konumundadır. Bu sebeple, dil ve kültür olgularını birbirinden ayırmak mümkün değildir. Yabancı dil öğretiminde kültür öğretimi büyük bir öneme sahiptir. Yabancı dil öğrenen öğrencilerin hedef dili tam anlamıyla öğrenebilmesi o dilin ait olduğu kültürü tanımasıyla yakından ilgilidir. Bu durum yabancı dil öğretimindeki hedef kültürün önemini ortaya koymaktadır. Ancak, yabancı dil öğretiminde sadece hedef kültür aktarımı değil, uluslararası kültür ve yerel kültür kavramları da günümüzde önem kazanmıştır. Küreselleşen dünyada İngilizcenin bir dünya dili haline gelmesi, ona uluslararası boyut kazandırmıştır. Buna ek olarak, İngilizce öğretimine yerel kültürün dahil edilmesinin öğrenme süreçleri bakımından faydalı olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarını, eğitim programlarının dört temel öğesi kapsamında ve tüm paydaşların görüşleri doğrultusunda Türk kültürünü içermesi açısından incelemektir. Bu bağlamda, araştırma karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı karma desen ile sürdürülmüştür. Araştırma kapsamında nicel veriler 2022-2023 eğitim öğretim yılında İngilizce hazırlık programlarında eğitim görmekte olan 155 öğrenciden ve bu programlarda çalışmakta olan 191 öğretim elemanından elde edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise, fakülte eğitim dili tamamen İngilizce ve kısmen İngilizce olan dört köklü devlet ve vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık program yöneticilerinden araştırmacının hazırlamış olduğu yarı-yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla veri toplanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistik analizi yöntemiyle incelenirken, nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu amaçla, İngilizce hazırlık programlarının dört temel öğesinde Türk kültürüne yer verilme durumu incelenmiş ve program geliştiricilerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language is not only the most significant element of culture but also the transmitter of it. Therefore, it is impossible to separate language and culture from each other. Teaching culture has an important role in foreign language teaching. The fact that foreign language learners to fully learn the target language is closely related to their knowledge of the culture in which that language is spoken, which reveals the importance of the target culture in foreign language teaching. However, not only the target culture, but also the concepts of international culture and local culture have gained importance in foreign language teaching today. The fact that English has become a world language in the globalizing world has given it an international dimension. In addition to this, it has also been seen that integrating the local culture into English as a foreign language classes is beneficial in terms of the learning processes. This study aims to investigate the English preparatory programs of universities in Turkey in terms of the inclusion of Turkish culture within the scope of the four basic elements of curriculum and in line with the opinions of all stakeholders. Within this context, the research was maintained via the exploratory sequential mixed design, one of the mixed research methods. Within the scope of the research, quantitative data were obtained from 155 students studying in English preparatory programs and 191 instructors working in these programs in the 2022-2023 academic year. In the qualitative dimension of the research, data were collected from the English preparatory program managers of four well-known state and foundation universities whose medium of instruction in faculties is entirely or partially English, through a semi-structured interview form prepared by the researcher. While the quantitative data were examined with the descriptive statistical analysis method, the qualitative data were subjected to content analysis. Within this purpose, English preparatory programs were examined in terms of the inclusion of Turkish culture in the context of the four basic elements of the curriculum, and suggestions were made for program developers.