Fazlur Rahman's Islamic modernism
Fazlur Rahman'ın Islam modernizmi
  1. Tez No: 188996
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, Fazlur Rahman'ın İslami çağdaşlaşma fikrini tartışmaya açmaktadır.Döneminin seçkin teologlarından olan Fazlur Rahman, İslam'ı, modern gelişmelerleuzlaştırmak amacıyla, yeni bir ele alışla kavramsallaştırmaya çalışmıştır. Konu, dinindeğişimi engellediği mi yoksa değişime katkıda bulunduğu mu sorusudur. Diningeleneği temsil etmek suretiyle toplumsal değişimin önünü tıkadığı genel kanısınınaksine İslami çağdaşçılık fikrinin ana tezi, İslam'ın değişim ve yeniliği kendi içdinamikleriyle meydana getirecek kapasiteye sahip olduğu ve bunun başarılabilmesiiçin de Kuran'ın akıl yoluyla yeniden yorumlanması gerektiğidir. Bu çalışmadaİslami uyanış ve reform hareketleri Fazlur Rahman'ın çalışmalarının ışığındaincelenecektir. Fazlur Rahman'ın görüşleri ve getirmiş olduğu yenilikler tartışılmaksuretiyle İslami çağdaşlaşmanın İslam düşüncesine katkılarının yanı sıra eksiklikleride dile getirilmeye çalışılacaktır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: İslami Çağdaşlaşma, Fazlur Rahman, Kuran, İhyaHareketleriv
Özet (Çeviri)
Fazlur Rahman?s Islamic ModernismbyMustafa ÖzkahramanThis thesis discusses the Islamic modernism of Fazlur Rahman, adistinguished theologian who conceptualized a new understanding of Islam in orderto reconcile it with modern developments. Generally, religion is seen asrepresentative of tradition and, hence, an impediment to social change. In contrast,the main thesis of Islamic modernism is that Islam has the capacity to generatechange and renewal through its own dynamics, something which presupposes the re-interpretation of the Qur?an through the use of reason. This thesis analyzes theIslamic revival and reform processes in the light of Fazlur Rahman?s studies. Byscrutinizing the ideas of Fazlur Rahman, this thesis attempts to explain, on atheoretical level, the contributions as well as the shortcomings of Islamic modernismto Islamic thought.KEYWORDS: Islamic Modernism, Fazlur Rahman, Qur?an, Revivalist Movements.iv