Self-efficacy in relation to self-construals and causal attributions
Özyeterliliğin değişik benlik kurguları ve atıflarla ilişkileri
  1. Tez No: 188999
  2. Yazar: DİLEK BÜYÜKSELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Özyeterliliğin değişik benlik kurguları ve atıflarla ilişkileriDilek BüyükselçukBu çalışmada farklı benlik kurguları, özyeterlilik inançları ve atıflararasındaki ilişkiler incelenmiştir. İlişkisel, bireyci ve toplulukçu özyeterliliktiplerinin ilişkisel, bireyci ve toplulukçu özbenlik kurguları ve başarı ve başarısızlıklasonuçlanmış değişik problemlerle ilgili atıflar üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Değişik bölümlerdeki Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin üst sınıflarından 342öğrenci özyeterlilik, benlik kurguları ve atıflar ile ilgili soru formlarınıdoldurmuşlardır. Bu örnek grubunda bireysel özyeterlilik en düşük, ilişkisel vetoplulukçu özyeterlilik tipleri en yüksek olarak bulunmuştur. Beklentilerin aksine,benlik kurgularından bağımsız olarak, üç tipte ölçülen özyeterlilik inancının daherhangi bir benlik kurgusunda yüksek olan kişilerde yüksek olduğu gözlenmiştir.Ayrıca, başarı ve başarısızlık durumlarındaki atıfların büyük çoğunluğu özyeterlilikinançları yüksek ve düşük olan kişiler için beklenen yöndedir ve farklı atıfbiçimlerinin özyeterlilik seviyelerinin belirlenmesindeki olası önemine işaretetmektedir. Ancak, tahminlerin aksine bu atıflar ilgili özyeterlilik inancına özgüçıkmamıştır. Yapılan ek analizler başarısızlık durumlarında bütün benlikkurgularında ve özyeterlilik tiplerindeki kişilerde benlik güçlendirme yanlılığıyönünde temel bir eğilim olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bulgular içsel vedeğiştirilebilir (çaba) atıflarının toplulukçu kültürlerde ve farklı yaş gruplarındakibireyler üzerinde farklı anlamları olabileceği ve daha detaylı araştırmalarınıngerekliliğine işaret etmektedir.vii
Özet (Çeviri)
Self-efficacy in relation to self-construals and causal attributionsBy Dilek BüyükselçukThe aim of the present study was to examine the relationships among self-efficacy beliefs, self-construals and causal attributions by differentiating amongrelational, individual, and collective self-construals and self-efficacies and amongcausal attributions for relational, individual, and collective problem domains insuccess and failure situations. A total of 342 undergraduate senior and graduatestudents at Boğaziçi University, Turkey filled out questionnaires on self-efficacy,self-construals and causal attributions. Individual self-efficacy was the lowest,relational and collective were the highest self-efficacy types. Inconsistent with thepredictions, the findings of the present study indicated that irrespective of the type ofself-aspect, all three self-efficacy beliefs were higher for those who were high oneach type of self-aspect. Additionally, most of the causal attributions in success andfailure situations were consistent with the expectations for high and low self-efficacious individuals, which relates to the possible importance of differentattributional styles on self-efficacy levels. However, contrary to expectations, theseattributions were not specific to the self-efficacy type. Additional findings pointedout that for all self-aspects and self-efficacy types, self-enhancing attributions weremade for failure situations. Overall, results showed that self-enhancement in failuresituations can be a basic tendency that exists for every individual, and internal andunstable (effort) attributions may have different meanings that require furtherexamination for individuals in different life stages and from collectivistic cultures.vi