Variable wh-words in Turkish
Türkçede değişken soru sözcükleri
  1. Tez No: 189000
  2. Yazar: EMRAH GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe'deki soru sözcüklerinin sözdizimsel ve anlamsalözelliklerini incelemektir. Çalışmada Türkçe'de soru sözcüklerinin yalnızca soru yapılarındadeğil, aynı zamanda başka yapılarda da bulunmasından dolayı, bu kelimelerin aslında içselniceleyici güce sahip olmadıkları öne sürülmektedir. Tezin ana savı, Türkçe'deki sorusözcüklerinin sözdizimsel değişkenler oldukları ve bulundukları yapılardaki belirli işleyicilertarafından bağlandıklarıdır. Belirli işleyiciler tarafından bağlanan soru sözcüklerinin buişleyicilerin doğasına göre olumsuz niceleyici, evrensel niceleyici, ya da soru anlamıkazandıkları önerilmektedir.Olumsuz işleyici olarak anlaşılan ne-sözcüklerinin aynı yapıda bulunan Kapsayıcıişleyicisinin varlığından dolayı bu anlamı kazandığı açıklanmaktadır. Diğer taraftan, ne-sözcükleriyle aynı ortamda bulunan Kapsayıcı ve Olumsuzluk işleyicilerinin etkileşimininsoru sözcüklerine evrensel niceleyici anlamı kazandırdığı belirtilmektedir. Ne-sözcüklerininher zaman soru anlamı dışında anlaşıldığı ortamlar ise ki biriminin varlığıyla açıklanmaktadır.Ne-sözcüklerinin sesbirimsel içeriği olmayan bir soru işleyicisi tarafından bağlanmasıdurumunda ise soru anlamı kazandıkları belirtilmektedir. Ayrıca, çoğullama ve tekrarlamagibi biçimbilimsel süreçlerin ne-sözcüklerinin anlamlarını belirleyen süreçler olduklarıbelirtilmektedir.Sonuç olarak, Türkçe'de ne-sözcüklerinin niceleyici olmayan öğeler olması ve farklıanlamlar yüklenmesi ne-sözcüklerinin sözdizimsel değişkenler olduğu ve anlam kazanmalarıiçin bulunduğu yapılardaki işleyicilere bağlı oldukları savı desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVariable Wh-words in TurkishbyEmrah GörgülüThis study analyzes the syntactic and semantic properties of wh-words in Turkish. Inview of the fact that wh-words in Turkish do not appear only in wh-questions but occur innon-interrogative environments, it is argued that wh-words do not have inherentquantificational force by themselves. The claim is that wh-words in Turkish are syntacticvariables and are bound by the specific operator(s) in the context in which they appear. Inother words, the semantic content of the wh-words is assigned syntactically. It is proposedthat it is the presence of those operators which assign the interpretation of the wh-words as thenegative quantifier, the universal quantifier or the interrogative word.With respect to the negative quantifier reading wh-words receive, it is proposed that it isthe presence of the TP-level Gen-(eric) operator which binds the wh-words and assigns theirreading accordingly. On the other hand, the interaction of the Gen-operator and Neg(ative)operator in the structure assigns the universal quantifier reading to the wh-words. It has alsobeen noted that wh-words are always interpreted as the non-interrogative elements in thedomain of the ki particle. The interrogative reading which wh-words are assigned is accountedfor by the existence of the phonologically null [Qu]-operator in the C-domain which binds thewh-words and determines their reading as interrogative. Such morphological processes aspluralization and reduplication are also noted to be processes which give rise to ambiguous ornon-interrogative reading of the wh-words.To conclude, the analysis of the wh-words as non-quantificational elements and the factthat they are assigned different interpretations in different syntactic contexts in Turkishsupport the claim that they are variables and are dependent for their interpretation on otherelements present in the structure.