Kalp nakli yapılan hastalarda resternotomininmortalite ve morbidite üzerine etkisi
Effect of resternotomy on morbidity and mortality of heart transplantation
- Tez No: 629763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KERVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Kalp transplantasyonu son dönem kalp yetmezliğinde altın standard tedavi yöntemidir. Her geçen gün tanı alan kalp yetmezliği hastaların ilerleyen tanı-tedavi yöntemleri ile sağkalım sürelerinin artmasının yanında, teknolojik ilerleme ile birlikte mekanik destek cihazlarının da bu hastaların hizmetine sunulması, kalp nakli adayı sayısının katlanarak artmasını sağlamaktadır. Bu gelişmelerin aksine, organ bağışının tüm dünya genelinde bu ihtiyacı karşılayamadığı gerçeği, yeni arayışlar ve tedavi kriterleri oluşturma gereksinimi doğurmuştur. Günümüzde, mekanik destek cihazlarının kullanımının hızla artması ile, transplantasyon şansı bulan son dönem kalp yetmezliği hastalarında geçirilmiş kardiyak cerrahi oranı yükselmektedir. Materyal ve Metod: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Mayıs 1998-Temmuz 2014 yılları arasında ortotopik kalp transplantasyonu yapılan 92 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar ilk kardiyak cerrahisi OKN olanlar ( İlk Vaka: 57 hasta, %62)(Grup 1) ve daha önce kardiyak cerrahi geçirenler ( Revaka: 35 hasta, %38)(Grup 2) olarak ikiye ayrıldı. Gruplar; yaş, cinsiyet, ağırlık, bekleme süreleri, PVR, pulmoner arter basıncı, UNOS Status durumları, etyolojileri gibi preoperatif özellikleri açısından; iskemi, kross-klemp, inotrop alış, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri, donör yaş ve cinsiyeti, drenaj, transfüzyon, revizyon, mortalite ve sağkalım gibi intraoperatif ve postoperatif özellikler açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 72'si erkek ( %78.3), 20'si kadın (%21.7); yaş ortalaması 36.08±14.4 yıl (3-61) idi. Kalp yetmezliğinin etyolojisi 74 hastada (%80.4) noniskemik, 18 hastada (%19.6) iskemik kardiyomyopatiydi. Bulgular: Kliniğimizde hastaların nakil listesinde ortalama bekleme süresi 7.51±6.84, transplantasyon sonrası ortalama takip süresi 46.18±48.3 aydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Heart transplantation is the treatment of choice for end-stage heart failure. Number of newly diagnosed patients increase exponentially, survival has been increasing as treatment modalities improve and mechanical circulatory support is used widespread. Organ shortage induces new research and modification of current donor selection criteria. As a result, recently; percentage of transplant candidates who had previous cardiac surgery is increasing as mechanical circulatory support is used more frequently for these patients. Method: Between May 1998- July 2014, 92 patients underwent orthotopic heart transplantation in Ankara Yuksek Ihtisas Hospital, Department of Cardiovascular Surgery. 35 heart transplantation procedures were performed in patients who had undergone previous cardiac surgery (Group 2) and this group was compared to 57 control patients who underwent heart transplantation as the primary cardiac surgery(Group 1). Patient groups were analyzed regarding their preoperative, intraoperative, postoperative variables and mortality-survival. 78.3% of patients were male(72/92), mean age was 36.08±14.4 (3-61) years. Nonischemic cardiomyopathy was the cause of heart failure in 80.4% of patients, and ischemic cardiomyopathy for the remaining. Results: Mean time on waiting list was 7.51±6.84 and mean postoperative follow-up time was 46.18±48.3 months.