Aort kökü replasmanlarında erken dönem mortalite ve morbiditenin retrospektif olarak belirlenmesi
Retrospective analysis of variables related to the early mortality and morbidity after aortic root replacements
- Tez No: 344255
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL Z. APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Aort kökü replasmanı yapılan olgularda mortalite ve morbiditenin nedenlerini belirlemek. HASTALAR VE YÖNTEM: Kliniğimizde Kasım 2002 ile Haziran 2012 yılları arasında aort kökü replasmanı yapılan 134 hasta çalışmaya alınmış ve verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Mortalite ve morbidite üzerine etkili olabileceği düşünülen preoperatif, intraoperatif ve postoperatif risk faktörleri araştırılmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan 21?i kadın (%15.3) ve 116?sı erkek (%84.7) toplam 137 hastanın yaş ortalaması 51.8±13.9 yıl (18-78) olarak bulundu. Olguların 31?i acil(%22.6), 10?u erken(%7.3), 96? sı elektif (%70.10) olarak operasyona alındı. Etyolojide 61 olguda (%44.5) dejeneratif anevrizma, 25 olguda (%18.2) kronik diseksiyon, 27 olguda (%19.2) akut diseksiyon, 24 olguda (%17,5) diğer patolojiler (endokardit, vaskulit) mevcut idi. Preoperatif dönemde 126 olguda (%92) aort dilatasyonu, 121 olguda (%88.3) aort yetmezliği mevcut idi. Operasyon tekniği olarak 118 hastada (%86.1) buton Bentall, 19 hastada (%13,9) Cabrol uygulanmıştır. Arkus replasmanı 27 hastada (%19.7) uygulanmıştır. Hipotermik sirkülatuar arrest 57 hastada (%42) kullanıldı. Ortalama serebral iskemi süresi 25±9 dk idi. Ortalama kardiyopulmoner baypas süresi 196±60 (90-398 dk), kros klemp süresi 135±34 (71- 260 dk ) operasyon sırasında hastalarda ortalama ısı 22±5 (13-36 ) idi. BULGULAR: Genel mortalite %5.1 (7/134), elektif olgularda mortalite %1.04 (1/96) idi. Postoperatif dönemde olguların 6?sında (% 4.4) geçici nörolojik bozukluk, 2 olguda (%1.5) strok, 6 olguda (%4.4) kanama, 6 olguda (%4.4) solunum yetmezliği, 9 olguda (%6.6) kalp yetmezliği, 8 olguda (% 6) renal yetmezlik gözlendi. Hastaların ortalama kalış süresi yoğun bakımda 2.6±2.3 gün (0-30), hastanede 7.65±4.9 gün (1-45) olarak bulundu. Mortalite üzerine etkili değişkenler için yapılan univariyant analizde; aciliyet (p=0.003), etiyoloji (p=0.013), perikardiyal efüzyon (p=0,001), hemodinamik instabilite (p=0.004), ek hastalık (p=0.004), total sirkülatuar arrest (p=0.0023) ve kardiyopulmoner baypas süresi (p=0.012) anlamlı bulundu. Mortalite için yapılan multivaryant analizde ise hemodinamik instabilite (p=0.029) ve ek hastalık (p=0.048) anlamlı bulunmuştur. Risk faktörlerinin strok üzerine multivaryant değerlendirilmesinde anlamlı değişken saptanmadı. Multivaryant değerlendirmede ısı (
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Variables Related to the Early Mortality and Morbidity After Aortic Root Replacements Objective: To determine the risk factors for early mortality and morbidity after aortic root replacement. Patients and Methods: Between November 2002 and June 2012, 134 consecutive patients (116 male) underwent aortic root replacement in our clinic. The aortic pathology was acute aortic dissection in 27 (19%), chronic dissection in 25 (18%), degenerative aneurysm in 61 (44.5%) and other causes (endocarditis, vasculitis) in 24 (%17.5) patients. Mean age was 51.8±13.9 (18-78) years. Preoperative, intraoperative and postoperative variables of these patients were retrospectively analyzed by using univariate and multivariate logistic regression analysis. Button Bentall technique in 118 (86%) and Cabrol technique in 19 patients (14 %) were used. The aortic arch was replaced in 27 patients (19.7 %). Deep hypothermic circulatory arrest was used in 57 (42 %) patients. Mean cerebral ischemia, cardiopulmonary bypass and myocardial ischemia times were 25±9, 196±60 and 135±34 minutes, respectively. Results: Overall mortality was 5.1 % (7/134). The mortality in elective cases was 1.04 % (1/96). Temporary neurological dysfunction in 6 (4.4 %), stroke in 2 (1.5 %) excessive bleeding in 6 (4.4 %), respiratory failure in 6 (4.4 %),cardiac failure in 9 (6.6 %) and renal failure in 8 (6 %) patients were seen. Mean duration of stay in intensive care unit and in the hospital were 2.6±2.3 (0-30) and 7.65±4.9 (1-45) days, respectively. Univariate predictors of in-hospital and short-term mortality were emergent operation (p=0.003), etiology (p=0.013), pericardial effusion (p=0,001), hemodynamic instability (p=0.004), coexisting systemic disease (p=0.004), total circulatory arrest (p=0.0023) and the duration of cardiopulmonary bypass time (p=0.012). In multivariate analysis, hemodynamic instability (p=0.029) and coexisting systemic disease (p=0.048) emerged as independent risk factors for mortality. Multivariate analysis did not reveal any risk factors for stroke. In multivariant analysis for morbidity; temperature (