6. sınıflarda ölçüler konusunun öğretiminde tematik öğretimin öğrencilerin matematik başarısına etkisi
The Effect of thematic instruction based on the students' achiesements troughout the teaching of measurement at sixth grade of elementary schools
  1. Tez No: 189034
  2. Yazar: FATMA KILCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞÜKRÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
?lköğretim çağı öğrencilerinin en çok korktukları ve çekindikleri ders olan matematikdersinin öğretimi için çok çesitli arastırmalar yapılmıs ve birçok yöntem ve teknikbulunmustur. Ancak matematik oldukça teknik ve kavranması çok güç bir bilimdir. Bunedenle öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda onları korkutmadan ve özellikle dersekarsı ilgi duymalarını sağlayarak öğretim yapmak zorunludur.Günümüzde ilköğretim okullarının yalnızca akademik basarıya odaklanmaları yeterlideğildir. Eğitim ve öğretimin gerçekten etkili olabilmesi için öğrencilerin çok yönlü gelismesisağlanmalıdır.Öğrencilere sınav basarısı ve akademik gelismenin yanı sıra; arastırmacı ?bilimsel tutum, yasam boyu öğrenme alıskanlıkları, etkili kisiler arası iliskiler, etkili düsünme,öğrenme ve yasama becerileri gibi özelliklerin kazandırılmasını da amaçlamalıdır.Tematiköğretim metodu ile bütün bunlar amaçlanmaktadır. Öğrencinin aktif katılımı ile gerçeklesenöğretim ile tam öğrenmenin gerçeklesmesi hedeflenmektedir. Öğretim sırasında öğrencinindavranısı bizzat yapması, öğrenmede somut bilgilerde hareket edilerek ilerlenmesi gerekir.Öğrencilerin etkin bir sekilde katılımı sağlanarak yapılan öğretim sonucunda öğrenci hemderse ilgi duyacak hem de matematiği öğrenecektir.Bu çalısmada; ilköğretim okullarının 6. sınıflarında ölçüler konusunun öğretimindetematik öğretim metodu uygulamasının öğrencilerin matematik basarısına etkisinin olupolmadığı arastırılmıstır.Arastırma, ön test-son test kontrol gruplu deneme modelindedir.Arastırma, ?stanbul ili, Beykoz ilçesinde bulunan Sedat Simavi ?lköğretim Okulu'ndagerçeklesmis olup, aynı öğretmen tarafından okutulan 6-B ve 6-C sınıflarında okuyan toplam44 öğrenci üzerinde yürütülmüstür.Arastırmada, deneklerin seçimi ve uygulamadan önceki bilgilerinin esit olup olmadığınıölçmek için ön test uygulanmıstır. Arastırma sonrasında, arastırma uygulama süresinceislenen ölçüler konusunu da içeren son test uygulanmıstır. Arastırma verilerinintoplanmasında güvenilirlikleri de test edilen; ön test ve son test olmak üzere ?MatematikBasarı Testleri? , kisisel bilgilere ulasmak için ?Kisisel Bilgi Anketi?, öğrencilerin ilgi veyeteneklerini belirlemek için ?Akademik Benlik Kavramı Ölçeği? , öğrencilerin matematikdersine ilgilerini ölçmek için Ahmet S. Özdemir ve S. Filiz Öztuncay tarafından olusturulan?Matematik Tutum Ölçeği? uygulanmıstır.Deney grubuna Tematik öğretim metodu, kontrol grubuna ise geleneksel öğretimmetodu uygulanmıstır.Arastırma verileri SPSS 10.00 paket programı kullanılarak analizleri yapılmıs veyorumlanmıstır.Arastırma sonucunda ilköğretim okullarında 6. sınıf matematik müfredatında bulunanÖlçüler konusunda, tematik öğretim metoduna uygun yapılan öğretimin öğrencilerin;1) Matematik basarıları üzerinde etkili olduğu,2) Matematik tutumları üzerinde etkili olmadığı,görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Many researches have been done and, many techniques and methods have beendeveloped to teach mathematics to students who are at the age of elementary education, andwho mostly fear and worry about it. Because of that, mathematics should be taught especiallywithout causing fear but by drawing the attention of the students throughout their abilities andinterestsBut today it is not enough for elementary schools to focus only on academical success.To be able to call education as effective, schools must help students develop in many ways.Versatil developed of the students should be obtained for education to become reallyeffective. Beside of the academic development and success in exams; scientific-investigativeattitude, effective communication and relationships, efective thinking, learning and livingskills, learning habits should be aimed for students to gain. All these features are aimed byinterdisciplinary-thematic approachinart education. By ecouraging active participation of thestudents, learning in a full sense is aimed. During the learning process, the student shouldperform the“act”by himself, as a part of improving by acting upon“concrete”knowledge. Asa result of teaching which provides active participation of students, they will pay moreattenion to the lesson and learn Mathematics.In this study, the research focus was 6th grade students succes in the mathematics whenthe thematic approachinart education in terms of the measures.The research is a pretest-posttest control group model.The research has been carried out with total 44 students from the 6/B and 6/C classes,who taught by the same researcher, in the Sedat Simavi elemantary-Secondary School inBeykoz, in ?stanbul.A pretest has been given to the students to decide the sample and to determine theirlevels of knowledge before the research is started. And at the end of the research a posttestcomprising the subjects taught during the research has been given to the students. Thereability of the ?Mathematics Success Tests?, the pretest and posttest have also been testedduring collection of the research data. The ?Personal Information Query? questionaire wasapplied to obtain information about individuals. The ?Academic Personality Consepts Scale?in order to measure students? interests and abilities. Students were given the ?MathematicsApporach Scale? in order to measure information about individuals? interest in the lesson.The experiment group has been taught to thematic approachinart education, whereas thecontrol group has been taught with the tradional method.The research data were analyzed and commanted with the SPSS 10.00 packageprogram.As a result of the research, regarding the measures in the 6th grade mathematicscurriculum, it has been seen that implementation of the thematic education on the students1) is effective on the succes of the students,2) is not effective on their approaches.