The Role of the foreign language coursebook in teaching and learning of English and Turkish as a foreign language in Turkey: A case study
Türkiye'de Türkçe'nin ve İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretilmesinde ve öğrenilmesinde ders kitabının rolü: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 189035
  2. Yazar: BISERA PILICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİLE HAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye'de Türkçenin ve İngilizcenin Yabanci Dil Olarak Öğretilmesinde veÖğrenilmesinde Ders Kitabının Rolü: Bir Vaka ÇalışmasıBisera PilicaBu çalışmanın amacı, Türkiye'de İngilizce ve Türkçe ders kitaplarının bir yabancı dil öğretim veöğrenim aracı olarak rolünü araştırmaktır.Araştırma, TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi) İstanbulşubesinde yapılmıştır. Çalışma TÖMER'deki `Başlangıç Düzeyi 1' ve `Orta Düzeyi 1'gruplarında gerçekleştirilmiştir. Sınıf seviyeleri kurum tarafından yapılan yerleştirme sınavınınsonuçlarına göre belirlenmektedir. Çalışma için gerekli olan veriler, İngilizce sınıfına devameden 7, Türkçe sınıfına devam eden 6 öğrenciden elde edilmistir. 2003 -2004 akademik yılıboyunca her iki grupta ayda 1 kez olmak üzere toplam 6 kez gözlem yapılmıştır. Araştırmaboyunca her iki gruptan rastgele seçilmiş öğrencilerle söyleşi gerçekleştirilmiştir. Kursunsonunda öğretmenlerle de birer söyleşi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda tüm öğrenci veöğretmenlerle söyleşi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Orta düzey kurunun sonunda hemöğrencilere hem de öğretmenlere birer adet davranış anketi de uygulanmıştır.xviiAraştirma aşagidaki temel sorulara cevap aramıştır:1. Türkiye'de İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinde ve öğrenilmesinde İngilizceders kitabının rolü nedir?2. Türkiye'de ana dilin, yabancı dil olarak öğretilmesinde ve öğrenilmesinde Türkçe derskitabının rolü nedir?Çalışmada iki temel sorunun yanısıra altı alt soru aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.1. Türkiye'de İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinde ve öğrenilmesinde öğretmenlerve öğrenciler ders kitaplarına ne derece bağlı-bağımlı çalışmaktadırlar?2. Türkiye'de Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesinde ve öğrenilmesinde öğretmenlerve öğrenciler ders kitaplarına ne derece bağlı-bağımlı çalışmaktadırlar.3. Ana dilinin İngilizce olmaması, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten ve İngilizce derskitabı kullanan, ana dili Türkçe olan, İngilizce öğretmenlerini nasıl etkilemektedir?4. Ana dilinin Türkçe olması, Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten ve Türkçe ders kitabıkullanan Türkçe öğretmenlerini nasıl etkilemektedir?5. İngilizcenin Türkiye'de yabancı dil olarak öğretilmesi ve öğrenilmesinde çevre veyabancı dil ders kitabının arasındaki ilişkinin önemi nedir?6. Türkçenin Türkiye'de yabancı dil olarak öğretilmesi ve öğrenilmesinde çevre ve yabancıdil ders kitabının arasındaki ilişkinin önemi nedir?Elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinde İngilizceders kitabının ana araç olarak kullanılması nedeniyle çok etkin olduğu görüldü. Türkiye'de anadilin yabancı dil olarak öğretilmesinde kullanılan Türkçe ders kitabının, Türkiye'de İngilizceninyabancı dil olarak öğretilmesinde kullanılan İngilizce ders kitabına kıyasla daha az etkin olduğugörüldü.xviiiTürkiye'de Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesinde, öğretmenler ve öğrencilerin derskitaplarına Türk İngilizce öğretmenleri ve öğrencileri kadar bağımlı olmadıkları izlendi.Türkiye'de İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinde, öğretmenler ve öğrencilerin derskitaplarına, en temel araç olarak kullanılması nedeniyle ileri derecede bağımlı oldukları gözlendi.Araştırma, Türkiye'de Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesinde ders kitabı-bağlam-ortamilişkisinin de çok önemli olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye'de İngilizcenin yabancı dil olaraköğretilmesinde ders kitabı-bağlam-ortam ilişkisinin aynı derecede güçlü olmadığı gözlemi dearaştırmanın diğer önemli bulguların arasındadır.
Özet (Çeviri)
The Role of the Foreign Language Coursebook in Teaching and Learningof English and Turkish as a Foreign Languagein Turkey: A Case studybyBisera PilicaThe present study aims to investigate the role of English and Turkish coursebooks as a foreignlanguage teaching and learning tool in Turkey. It is to be noted that, in this study, English is thenon-native language while Turkish is the native one in Turkey. Therefore, English is consideredas a foreign language to be taught to Turkish native learners and Turkish is considered as aforeign language to be taught to foreign learners in Turkey. In this case, Turkish is taken to be aforeign language, although it is the native tongue in Turkey.This research was conducted at the Istanbul branch of TÖMER, (the Turkish and ForeignLanguage Research and Application Centre of Ankara University) during the 2003-2004academic year. The study followed the learning and teaching processes of two English andTurkish classes from the 'Beginner 1' level to the `Intermediate 1? level. Levels are determined asa result of a placement examination taken at TÖMER.Throughout the 2003-2004 academic year, an observation session was held once a month inboth groups six times in total. An interview was held with randomly selected learners from eachgroup throughout the course. At the end of the course an interview was held with the teachers, asxivwell. Therefore it was achieved to be interviewed all learners and teachers in the end. Aquestionnaire was also administered to both learners and teachers at the end of the course.The two major questions of the research are shown below:1. What is the role of the English coursebook as a foreign language teaching andlearning material in Turkey?2. What is the role of the Turkish coursebook as a foreign language teaching andlearning material in Turkey?The study has six sub-questions, as indicated below:1. To what extent do teachers and learners depend on the English coursebook asa foreign language teaching and learning material in Turkey?2. To what extent do teachers and learners depend on the Turkish coursebook asa foreign language teaching and learning material in Turkey?3. How does being a non-native English speaker affect Turkish teachers whileusing the English coursebook and giving English language instruction inEnglish classes in Turkey?4. How does being a Turkish native speaker affect teachers while using theTurkish coursebook and giving Turkish language instruction in Turkishclasses in Turkey?5. What is the importance of the relationship between the environment and thecoursebook while teaching and learning English as a foreign language inTurkey?6. What is the importance of the relationship between the environment and thecoursebook while teaching and learning Turkish as a foreign language inTurkey?The results indicated that the role of the coursebook is very significant in non-native languageteaching and learning setting. The foreign language coursebook was exploited more extensivelyas the main aid by the learners and the non-native speaker teachers in the non-native languagesetting than the coursebook users who were in the native language setting. The results veryclearly stated that the group of learners and non-native speaker teachers in their non-nativexvlanguage setting needed their language coursebooks more than the learners and native speakerteachers in their native language setting. It was obtained in this study that non-native languageteachers in the non-native language setting relied on the coursebook more than the nativelanguage teacher in their native language setting. For that reason the non-native languageteachers depended on the coursebook and used it more thoroughly while the native languageteachers used the coursebook as an aid. As the last finding, since there is no desired contributionfrom the immediate environment, considering particularly Turkey, therefore, the languagecoursebook was used as the main aid for both learning and teaching in the non-native languagesetting. Conversely, the fact of learning a foreign language in its native country offers a surplusof input from the environment and therefore the native language setting group benefited from theenvironment a great deal.