Kelam ilminde rızık ve ecel
Sustain (rızq) and appointed time of death (ajal) in müslim theology
- Tez No: 189061
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
121ÖZETYILDIRIM, Mehmet ? Kelam İlminde Rızık ve Ecel? Yüksek Lisans Tezi.Tez Danışmanı: Doç. Dr. İsa YÜCEER.Birinci bölümde yaptığımız çalışma sonunda Kur'an'ın 127 yerinde rızıkkelimesine rastlanılmıştır. Kaynaklara inilerek ayetlerin yorumuna bakıldığındarızık, Allah'ın canlılara olan bir nimeti, lütfu, ihsanı, maddû ve manevû ikramıolarak değerlendirildiği görülmüştür. Ayrıca bu rızıkların helal ve temizolanlarından tercih edilmesi ve bunlara karşılık Allah'a hamd, şükür ve kullukgörevinin yerine getirilmesi istenmektedir. Konumuz hakkında hadiskaynaklarına başvurduğumuzda, yine yukarıdaki ana tema karşımızaçıkmaktadır.Rızkın kelam kitaplarında işlenişi ise daha çok rızkın helal ve haramoluşu, mülkiyeti ve intifaı şeklinde olmuştur. Rızkın kaza ve kaderle ilişkisiüzerinde yeterince durulduktan sonra iktisadû hayatta rızkın nasıl tezahürettiğine değinilmiştir.Rızkın kesb ile ilişkisinde ise rızıkları yaratanın, var edenin ve onlarınelde edilme imkan ve şartlarını yaratanın Allah olduğu kabul edilmekle beraber,onun kazanılması ve elde edilmesinin insanın çaba sarfetmesine bırakıldığıhususu üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde ise ecel kavramı üzerinde durulmuştur. Ecel kavramı vetürevleri ise Kur'an'da 56 yerde geçmektedir. Ecel kavramı hakkındaKur'an'da birçok ayetin bulunmasına rağmen alimler arasında asıl tartışmakonusu olan Enam suresinin ikinci ayeti olmuştur. Burada ecel-i kaza ve ecel-imüsemma şeklinde iki ecel kavramı geçmektedir. Bu iki kavram hakkındaalimler arasında birçok farklı görüş ortaya çıkmıştır.122Hadislerde ise daha çok takdir ve tespit edilmiş bir ecel anlayışı hakimdir.Ayrıca ecel meselesi birçok kavramla ilişkili olduğundan ecel-ölüm, ecel-kaderve ecel-rızık ilişkisine de değinilmiştir.Son olarak ise dua, tedavi, beslenme ve sıhhû şartlarının yaşam süresiüzerindeki fonksiyonlarına değinmeye çalıştık. Hıfzısıhhaya riayetin vekişilerin yetiştiği doğal ve tabiû ortamların insan sağlığı üzerinde olumlu etkiyaptığını müşahede ettik.
Özet (Çeviri)
123ABSTRACTYILDIRIM, Mehmet ?Sustain (Rızq) and Appointed Time of Death (Ajal)in Müslim Theology? Master Thesis.Consultant: Asst. Prof. İsa YÜCEER.At the end of our works, in the first part, ?the daily food? words havebeen found in 127 places of the Koran. When we looked for theinterpretations of verses of the Koran by means of resources, the ?the dailyfood? words were seen that it has been evaluated as blessing, kindness,favor and material and spiritual offerings of the God to livings. Moreover,it has been wanted to be preferred of ?the daily food? from legitimate andgood ones and carried out of praise, thanks and worships toward the God.When we apply to hadith resources about our issue, again main idea abovehas appeared.The evaluation of ?the daily food? in utterance books is more like that itis legitimate and forbidden by religion and as its possession and profiting.After examining the relationship between ?the daily food? and casualty -fate enough, how ?the daily food? appears in economic life has beenmentioned.In the relationship between ?the daily food? and acquire, beside theacceptance of the creator of foods, the owner of bringing into existence ofthem and the creator of obtaining conditions as the God, it is emhasized onthat gaining and obtaining of it are based on the effort that the person made.In the second part, it has been emphasized on ?time of death? concept.?Time of death? concept and its derivatives have been mentioned in 56places in the Koran. Although there are many verses related to ?time ofdeath? concept in the Koran, the main discussion subject among wise menbecame the second verse of the Anam Sura. Here two concepts that arecasualty and ?time of death? and determination of ?time of death? have124been mentioned. Many different views have emerged among wise menabout these two concepts.In hadiths, an appreciated and determined ?time of death? opinion isdominated. In addition, since issue of ?time of death? is related to manyconcepts, ?time of death?-death, ?time of death?-fate and ?time ofdeath?-?the daily food? relationships have been mentioned as well.Finally, we tried to mentioned about pray, treatment, nutrition, and healthconditions of life-span. We observed that showing respect to hygiene andnatural environment that people grew up has positive effects on the healthof an individual.