İslam Miras Hukukuda Kırk Hal ve İslam Miras Hukuku ile Medeni Kanunda Mirasın Mukayesesi
Fourty Condition in Islamic Heritage Law and Comparison of Islamic Fortune Law With Civil Code
- Tez No: 189086
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İslâm Miras Hukukunda Kırk Hâl ve slâm Miras Hukuku ile MedenûKanunda Mirasın Mukâyesesi? adındaki tezimiz, bir giriş ve dört bölümdenmeydana gelmektedir. Giriş bölümü, araştırmanın amacı, önemi, sınırları veyönteminden oluşmaktadır.Tez, iki hukuk sistemi arasında mukâyese yapmadan önce genel olarakgünümüze kadar gelebilmiş hukuk sistemlerinin dayandığı esasları işlemiştir. Hâlböyleyken slâm hukuku ile medenû kanunun da bu bağlamda ûzâhı kaçınılmazolmuştur. Ve şu an günlük yaşantımızda aktif olan medenû kanun ve yine aynıtopraklarda fi tarihte yer bulmuş olan slâm miras hukukunun birleşip ayrıldıklarıhususlar mukâyese edilmiştir. Daha sonra, giriş kısmı hariç tutulursa, birincibölümde genel olarak miras sistemlerini ve bununla birlikte slâm miras hukuku ilemedenû kanunda mirasın bu bağlamda değerlendirilmesine gidilmiştir.kinci bölümde, konunun anlaşılmasına engel olan zorlukları asgariyeindirmek için miras hukukunun temel kavramları bu bölümde işlenmiştir.Mirasçılığın çeşitli yönlerden tasnûfine gidilmiş; tereke, vasiyyet ve miras konularıburada detaylı işlenmiştir.Üçüncü bölümde tezin ana yapısını destekleyen slâm hukukunda ashâbu`l-ferâiz bahsi, ayetlerde yer aldığı şekliyle sunulup; bu bahsin içeriğinde yer alan onbirsınıf örnekleri ile birlikte işlenmiştir.Dördüncü ve son bölümde ise tezin asıl ana yapısını oluşturan, slâm mirashukuku ile Medenû kanunda mirasın mukâyesesi işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forty Condition in slâmıc Heritage Law andOur thesis namedComparison of slâmic Heritage Law with Civil Code? consists of a beginningand four parts. Beginning part is composed of aim of the survey, its significience,boundaries and methods.The thesis has processed general fundementals on which law systemssurvived today depend before comparing the two law systems. So it has beenunavoidable to identify islâmic law and civil code at this point. All the points onwhich both of the laws agree or disagree have been compared keeping in mind thatcivil code is actively in our daily life today and islâmic heritage law that once hadbeen applied on this land.Apart from beginning, in tthe first part, heritage systems in general,additionally heritage in islâmic heritage law and civil code have been evaluated.n the second part major concepts of the heritage law have been studied inorder to minimize the difficulties on the way of comprihending the topic. Heritagehas been classified in a variety of ways, topics such as law estate, testament andheritage have been studied in detail.In the third part, explanation of ashâbu`l-farâiz that supports main structureof the thesis has been presented as it is in the verses of Qur?an. In addition, elevenclass samples which takes place in the explanation have been processed.In the forth and the last part of the thesis comparison of islâmic heritage lawand civil code that constitutes major structure of the thesis has been processed.