Toplam kalite yönetimi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir uygulama örneği
Total quality management and a case study at Turkish Army Forces
  1. Tez No: 211184
  2. Yazar: HİLAL PINAR ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Toplam Kalite Yönetimi (TKY); müşteri odaklı, çalışanların katılımı ile sürekligelişmeyi sağlayıp örgüt kültürü oluşturan ve insana değer veren bir yaşam felsefesidir.Bilgi ve teknoloji çağı olan günümüzde vatandaşların devletten daha kaliteli birhizmet talep etmesi TKY'nin kamu kurumlarında da uygulanmasını zorunlu halegetirmiştir. Günümüzde devlet-vatandaş ilişkileri sorgulanmaya başlanmış, vatandaşındevlet için değil devletin vatandaş için var olduğu düşüncesi önem kazanmıştır.Türk Silahlı Kuvvetleri de TKY'yi vazifesinin etkinliğini ve verimliliğiniartıracak, tasarruf sağlayacak, müşteri memnuniyeti sağlayacak, iş kazalarını azaltacakbir araç olarak görmektedir. Bu noktadan hareketle TSK'da TKY uygulamaları tezkonusu olarak seçilmiştir. TSK'da TKY uygulamalarının değerlendirilmesi, tespitedilen olumlu ve olumsuz etkenler doğrultusunda önerilerde bulunulmasıamaçlanmıştır.Çalışmada; önce tüm yönleriyle Toplam Kalite Yönetimi, Türk SilahlıKuvvetleri'nin TKY'ye bakış açısı ve TSK'daki tüm personelin TKY içinde alacaklarırol incelenmiştir. Bu kapsamda kurumun faaliyetleri değerlendirilerek personele anketuygulanmıştır. Anketin analizi SPSS istatistik yazılımı ile yapılmıştır.Yapılan araştırma sonucunda; örnek olarak incelenen kurumda genel olarakpersonelin TKY hakkında olumlu fikirlere sahip olduğu, üst yönetimin TKYçalışmalarını desteklediği ve bu çalışmalara bizzat kendilerinin de katıldığı, kaliteniniyileştirilmesi için çalışmalar yapıldığı, çalışanların TKY sürecine katıldığı ve teşvikedildiği, TSK yapısının TKY'yi uygulamaya engel olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management is a life philosophy that is customer-focused, produces acontinual development with the participation of employees, establishing an organization cultureand dignifies to human.In our day, which is an information and technological age, the citizens demand morequality service from the government, which makes Total Quality Management obligatory inPublic Foundations. Recently, the relationships between citizens and government have begun tobe questioned, and the idea that the citizens are not existence for the state but the state isexistence for its citizens has appeared.Turkish Army Forces, too, regard Total Quality Management as a means which willincrease the effectiveness of its duty, obtain some savings, produce costumer satisfaction anddecrease accidents. From this point, the application of Total Quality Management has beenchosen for the topic of the thesis. We aimed to evaluate Total Management Quality in TurkishArmy Forces and make some recommendations as to negative and positive factors.In the study, we researched all the aspects of Total Quality Management, the viewpoint ofTurkish Army Forces to Total Quality Management and the roles of the members of TurkishArmy Forces. In this frame, an inquiry was applied to the staff of Turkish Army Forces, and theactivities of this foundation were evaluated. The analysis of the inquiry was done by SPSSprogram.As a consequence of the study, we have the conclusion that the staff of Turkish ArmyForces , in general, have positive opinion over Total Quality Management, that executivessupport the efforts for Total Quality Management and particularly participate in applications,make attempts to increase the quality, that the employees take part in the course of Total QualityManagement and are encouraged for it, and that the structure of Turkish Army Forces is not anobstacle for the application of Total Quality Management.