TSK vatandaşlık bilinci ve vatan sevgisi eğitiminin analizi
The Concious of citizenship of Turkish army force and the analysis of homeland loves education
  1. Tez No: 189087
  2. Yazar: SELÇUK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
BEŞİNCİ BÖLÜMÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER5.1. ÖZETBu çalışma Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerde 2001 yılından beriuygulanmakta olan Vatan Sevgisi Eğitimi (VSE) programının, eğitim alan erbaş veerler üzerindeki etkinliğini ölçmek ve eğiticilerin VSE'ye yönelik duygu vedüşüncelerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu genel amaç doğrultusunda VSEalan erbaş ve erler ile VSE almayan erbaş ve erlere Yöntem bölümünde açıklanmışolan çeşitli standart ölçeklerin bir araya getirildiği bir anket uygulanmıştır. VSEeğiticilerine de eğitim hakkındaki duygu ve düşüncelerini ölçmeyi amaçlayan kapalıve açık uçlu sorulardan bir anket bataryası uygulanmıştır. Veriler çok değişkenliistatistik analizleri ile incelenmiş ve elde edilen sonuçlar bulgular bölümündesunulmuştur. Bu bölümde araştırma bulguları erbaş ve erler ile eğiticiler temelindeayrı ayrı tartışılmakta ve araştırma sonuçlarına dayanarak eğitimin etkinliğiniartırmaya yönelik olarak geliştirilen öneriler sıralanmaktadır.Yapılan analizler ve elde edilen bulgulara göre VSE alan ve almayanlarkarşılaştırıldığında, ele alınan boyutlarda belirgin farklılıklar gözlenmemiştir. Bunun,VSE'nin yarattığı algı değişiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak yoğunformatta VSE alan ve almayan gruplar karşılaştırıldığında, vatandaşlık görev alanlarıbakımından yoğun VSE alanların diğer gruplardan daha olumlu yönde gelişmekaydettikleri gözlenmiştir. Gözlenen değişkenlerin hemen hemen hepsinde,katılımcıların eğitim düzeylerinin ilkokuldan üniversiteye doğru yükseldikçe VSEetkisinin olumlu yönde arttığı gözlenmiştir.5.2. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME5.2.1.Erbaş ve Erlere Ait Bulgular5.2.1.1. Betimleyici İstatistiklerErbaş ve erlere ait veriler öncelikle demografik özellikleri bakımındanincelenmiştir. Yapılan incelemelerden yoğun VSE programı uygulayan birliktekierbaş ve erlerin eğitim düzeyleri, anne ve baba eğitim durumları, dahil oldukları gelirgrupları ve yaşadıkları yerlerin diğer erbaş ve erlerle karşılaştırıldığında daha düşükolduğu, kardeş sayılarının ise daha fazla olduğu görülmüştür. VSE'nin eğitim düzeyiile anlamlı ilişkilerin olması bu duruma önem kazandırmaktadır. Keza eğitim düşükbirliklerde, anlama ve kavrama seviyesine uygun bir eğitim programı takipedildiğinde, eğitime katılanların istendik yönde değişim göstermesi daha kolayolabilecektir. Bu araştırmada erbaş ve erlere ilişkin elde edilen bulgular bu görüşüdestekler niteliktedir.Katılımcıların VSE sonrasındaki tutumlarında herhangi bir değişim olupolmadığını saptamak üzere çok maddeli ölçekler uygulanmış ve elde edilenverilerden sürekli değişkenler oluşturulmuştur. Erbaş ve erlerin VSE grupları bazında(VSE almamış, VSE almış, yoğun VSE almamış ve yoğun VSE almış) bu88
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCitizenship consciousnees requires both an awarenes and consciousnees onthe human rights and obligates citizen with certain responsibilities. Citizenshipeducation is commonly applied within the framework of formal education system,especially within the curriculum of high schols in the developed Western countries.Citizenship education, having a complicated application format from country tocountry, has a long history in Turkey and has generally been employed has an adulteducation activityCitizenship education that covers such an extensive application domains hasrelatively high economic cost and requares t oba continuously evaluated in terms ofassessing which dimensions of the employed programs should be improved and/orrevised.In this respect, it is imperative to systematically assess both the participants?and trainers? level of motivations and attitudes toward citizenship educationprograms.Citizenship Education Program (CEP) of Turkish Land Forces, which wasplanned as a special type of adult education has been employed in the Turkish LandForces since 2001. CEP aims to constitue and/or improve positive citizenshipbehaviors and attitudes among the soldiers in the main domains of tcitizenshipdomains culture . The purpose of the current study is to assess the effectiveness sofCEP for boht soldiers and instructors (trainers). Participants of the study wererecrutied from four groups (a) those who participated in the CEP, (b) those who havenot received CEP yet, (c) those who have taken instensive CEP, and (d) finally, thosewho have not received instensive CEP. A total fo 2003 solders completed thequestionnaire battery. Furthermore, a questionaire consisting of various open-endedand structured questions about citizenship education was applied to 143 officersworking in the program as instructors.The questionnaire battery applied to solders contained measures ofintolerance for ambiguity, dysfunctional attitıdues, social responsibilty, citizenshipduties, citizenship consciousness, and attidues toward traffic safety. Moreover, anumber of citizenship duty domains were measured by using both single item andopen-ended questions. Fifteen items selected from different scales and questionswere asked twice to measure the evaluation certain behaviors and attitudues beforeand after participating CEP using the retrospective pre and post maesurementtechque. The questionnaire applied to the instructors was consisted of open-endedand structured questions aiming to measure their attidues toward CEP, opinionsabout insructors training, and their observations about the possible changes ofsoldiers? behaviors and attitudes stemming from the CEP.Regardless of the application intensity, comparison of the soldiersparticipated in the CEP and those who have not participated yet the program yieldeda number of differences on the measured dimensions. Results of the studies revealedthat those who participated in the instensive programs reported more positiveattitudes toward to program and reported more positive characteristics regarding thecitizenship duty domains than the other groups. Besides, as the level of educationincreases from the elemantary school to university degree the effects of CEP wasfound to increase significantly for all groups. Examination of questions asked in the104retrospective pre and post-testing section also demonstrated that participantsbenefited from the CEP, especially in practical areas linked to dialy life.The results of analysis on the instructor data indicated that instructorsreported very positive attitudes and relatively high motivation regarding the CEP.The majority of instructors demonstrated a consensus by reporting the need for moreinstructor training, more audio-visual metarials fort he application of the program,and more appropriate training settings and classrooms for the effectiveness of theapplications.In conclusion, the findings of this study revealed that both the participants ofthe CEP and instructors diving training have relatively high motivation andwillingness fort the CEP and they also have some concerns regardings the contentand the application procedure of the program. The obtained findings have potential toshed some light on future studies and to update to CEP to enhance its effectiveness.Finnaly, the findings and potantial limitations of the study were discussed andsuggestions were mad efor further studies concerning CEP applications.105