Capital structure decisions an international eximination
Sermaye yapıları kararlarının uluslararası incelenmesi
- Tez No: 189093
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada İngiltere ve A.B.D'deki şirketlerin sermaye yapılarının seçimlerindekietkenler incelenmiştir. Çalışma esnasında İngiltere'deki şirketlerin borçlanmaoranlarının incelenen etkenler açısından A.B.D'deki şirketlere göre daha hassasoldukları belirlenmiştir. Örnek olarak şirketlere uygulanan borçlanma oranlarınınyapısı biraz değiştirildiği zaman İngiltere'deki şirketlerin A.B.D.'deki şirketlere göredaha keskin sonuç farklılıkları verdikleri gözlemlenmiştir. Şirketlerin sermayeyapısını etkileyen pek çok faktör olmasına rağmen bu çalışmada; maddi duran varlıkbüyüklüğü, karlılık, büyüme fırsatları, kazançlardaki dalgalanmalar, şirketbüyüklükleri göz önüne alınmıştır. Yapılan çalışmada her iki ülkede de borçlanmaile şirketlerin duran varlık büyüklükleri ve şirket büyüklükleri arasında pozitif birilişki tespit edilirken; borçlanma oranları ile karlılık ve büyüme fırsatları arasındanegatif bir ilişki gözlemlenmiştir. Kazançlardaki dalgalanmalar ve borçlanmaarasındaki ilişki ise iki ülke arasında farklılık göstermekte olup ; İngiltere'de aradapozitif bir ilişki bulunurken, A.B.D.'de ise negatif bir ilişki olduğu belirlenmiştir.Özetlemek gerekirse, bu çalışmanın sonucunda tahmin edilebilme kabiliyeti veincelenen etkenlerin güçlülüğü iki ülkede de önemli değişiklikler göstermesinerağmen, büyük bir kısmının borçlanma oranını aynı şekilde etkilediğine kanaatgetirilmiştir.iv
Özet (Çeviri)
In this study, the firms in the UK and the US are analysed for their factors of capitalchoice. Throughout this study, it was found that the factors analysed were relativelymore sensitive in the UK than in the US to the different definitions of leverage, suchthat; as the definition of leverage applied changes, the level of leverage of UKcompanies vary significantly. Although there are many factors affecting the capitalstructure definitions of the firms, this study focuses on five of them, which are;tangibility, profitability, growth opportunities, volatility of earnings and the size ofthe firms. It was observed that a positive correlation existed between the leverageand the tangibility & size, whereas a negative correlation was determined betweenthe leverage and the proxies for profitability & growth in both countries. The relationbetween the earning volatility and leverage was contrary to each other in the UK andthe US. There was a positive relation between them in the UK and a negativerelation was found between them in the US. As a result of this study it wasconcluded that while the predictive ability and the strength of the factors analysedshow significant changes between the UK and the US, most of them affect the levelof leverage of companies in the same way in both countries.iii