Web tabanlı fizik laboratuvar arşivinde öğrenme düzeylerinin ölçülmesi
Measuring learning levels in web based laboratory archive
  1. Tez No: 189095
  2. Yazar: ERKAN BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Öğretimde laboratuvar, herhangi bir olay veya varlığı meydana getiren ilişkilerindaha iyi, anlaşılmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir öğretim tekniğidir.Laboratuvar tekniği, belli bir doğa olayın etmenleri denetim altında tutarak sınıf veyalaboratuvarda öğrencilere göstermek için yapılan planlı bir deneme veya sınama işiolarak tanımlanabilir. (Kazancı, 1999)Dolayısıyla, fen öğretiminde konular, farklı metotlarla öğretilmeli vedeneylerle desteklenmelidir. Laboratuvarda öğrenciler kendilerine sağlanan gerekliaraç ve gereçleri kullanarak deneyler yaparlar. Konu ile ilgili olarak yapmış olduklarıbu deneylerde fen konularında davranışlar kazanırlar. Bahsi geçen davranışlarınkazanımı sırasında hem öğretmenin hem de öğrencinin aktif olması söz konusudur.(Macaroğlu, 1991)Çok çocuklu öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine bakışlarının daha olumluolduğu söylenebilir. (Nomer, 2002)3 yıllık eğitim enstitüsü mezunu olanlarla, lisansüstü eğitim alanların eğitimfakültesi dışında bir bölümden mezun olanlardan daha olumlu bir görüşe sahipoldukları söylenebilir. (Nomer, 2002)Kadınların iç tatmin düzeyleri erkeklerden daha yüksektir. (Türker, 2004)Bloom taksonomisi birçok öğretmen ve eğitimci tarafından öğrencinin bilişselalanla ilgili başarılarının ölçülmesinde en çok kullanılan yaklaşımdır. Bu taksonomibasitten karmaşığa (Düşük zihinsel düzeyden yüksek zihinsel düzeye) doğru altıdüzeyden oluşur. (Kempa, 1986; Collette & Chiapetta .1989) Bu düzeyler; bilgiseviyesi, kavrama (anlama ) seviyesi, uygulama seviyesi, analiz seviyesi, sentezseviyesi, değerlendirme seviyesi'dir. (Özdemir, 2003)Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Fizik Öğretmenliği bölümünde eğitimöğretim gören 93 fizik öğretmen adayı yer aldı. 93 fizik öğretmen adayının 72'siAtatürk Eğitim Fakültesi'ndeki fizik öğretmen adayları ve geri kalan 21 fizik öğretmenIIadayını da Fen Edebiyat Fakültesi fizik öğretmen adayları oluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında 2 adet test kullanıldı. Bu testler Tolga Arıcak MeslekiBenlik Saygısı Ölçeği ve Araç Tanı Testi'dir.Öğretmen adaylarının mesleki benlik saygılarının sınıflara göre değiştiğigörülmüştür. Araç Tanı Testinde elde edilen sonuçlara göre Bloom Taksonomisinin ilküç basamağının (bilgi, kavrama ve uygulama seviyeleri) sınıflar ile arasında ilişkiolduğu halde son üç basamağı (analiz, sentez ve değerlendirme seviyeleri) ile sınıflararasında ilişki bulunamamıştır.III
Özet (Çeviri)
Laboratory in education is a technic that can you use for understanding therelations reasons which occurs the events. We can identify laboratory technic that is aplanned trial and test work to demonstrate to the students a nature event. (Kazancı,1999)In science, subjects must teach in difference methods and support with theexperiments. The students make experiments in laboratory with tools which provide byteacher for them. They achieve behaviours in science subjects. Both student and teacherare active during achieveing the behaviours. (Macaroğlu, 1991)Bloom Taxonomy is the most used approach for measuring students? success incognitive area by both teachers and pedagogue. This taxonomy consists of six steps throughsimple to complex levels. (Kempa, 1986; Collette & Chiapetta .1989) These levels areknowledge level, comprehension level, application level, analysis level, synthesis level andevolution level. (Özdemir, 2003)At this research, there were 93 physics teacher candidates in Marmara UniversityPhysics Education Department. 72 of 93 physics teacher candidates were in AtaturkEducation Faculty and the other 21 physics teacher candidates were Science and LiteratureFaculty.I used three tests which are computer attitude scale, Tolga Arıcak ProfessionalConceit Respect Scale and Tool Diagnosis Test.The teachers? professional conceit respects changes according to the grades.According to the results of Tool Diagnosis Test, there is a relation between first threelevels of Bloom Taxonomy?s and the grades. On the other hand there is no relationbetween last three levels of Bloom Taxonomy?s and the grades.IV