İlköğretim 4. ve 5. sınıflar beden eğitimi dersinde basketbol ve badminton ünitelerinde kavram haritalarıyla öğretim yönteminin öğrenmeye etkisi
Effect of teaching technique with concept maps on learning on basketball and badminton units in physical education for the 4. and 5. classes of primary school
  1. Tez No: 189096
  2. Yazar: ERDAL DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada kavram haritalarıyla öğretim yönteminin ilköğretim 4. ve 5.sınıf beden eğitimi derslerinde basketbol ünitesi ve badminton temel becerilerininöğretiminde öğrenmeye etkisi araştırılmıştır. Araştırma, İstanbul ili Bakırköyilçesi İbni Sina İlköğretim okulunda yürütülmüştür. Bu okulun 4. ve 5. sınıflarınınher birinden tesadüfû olarak iki sınıf seçilmiştir. Araştırmada, deney ve kontrolgrubunu belirlemek için 4. ve 5. sınıflara öğrenci bilgi formu uygulanmış ve eldeedilen veriler doğrultusunda deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur.Araştırmadaki deney ve kontrol grupları tesadüfi olarak belirlenmiştir.Örneklem grubu toplam 142 öğrenciden oluşmuştur. 4. sınıflarda deneygrubu 19 kız ve 19 erkek toplam 38 öğrenciden, kontrol grubu ise 14 kız ve 25erkek toplam 39 öğrenciden oluşmaktadır. 5. sınıflarda deney grubu 18 kız ve 16erkek toplam 34 öğrenciden, kontrol grubu ise 15 kız ve 16 erkek toplam 31öğrenciden oluşmaktadır.Araştırma, yarı deneysel modelde olup 4.sınıflarda basketbol için 4 hafta,5. sınıflar basketbol ve badminton için 8 hafta süresince devam etmiştir. Uygulamabaşlamadan önce 4. ve 5. sınıflardan tesadüfû olarak belirlenen sınıflara öğrencibilgi formu doldurularak sınıflarda araştırmaya katılacak öğrencilerbelirlenmiştir. 4. sınıf deney ve kontrol gruplarına basketbol bilgi testi vebasketbol uygulama testi ön test olarak uygulanmıştır. 5. sınıf deney ve kontrolgruplarına basketbol bilgi testi ve basketbol uygulama testleri ile badminton bilgitesti ve badminton uygulama testleri ön test olarak uygulanmıştır.Deney gruplarında derslerin ilk 20 dakikasında, sınıfta konu ile ilgilikavram haritası tahtaya çizilerek anlatılmış ve öğrencilerle spor salonuna geçilmişve uygulama çalışmaları yaptırılmıştır. Öğrencilere evlerinde konu ile ilgilikavram haritaları yapmaları istenmiştir. Kontrol gruplarında dersler gelenekselöğretim yöntemleri ile işlenmiştir. Dersin teorik bilgileri 20 dakikada öğretmentarafından anlatılmış ve daha sonra uygulama çalışmaları yaptırılmıştır.Çalışmanın sonunda 4. sınıf deney ve kontrol gruplarına basketbol bilgitesti ve basketbol uygulama testleri son test olarak, 5. sınıf deney ve kontrolgruplarına basketbol bilgi testi ve basketbol uygulama testleri ile badminton bilgitesti ve badminton uygulama testleri son test olarak uygulanmıştır.Sonuç olarak, kavram haritaları öğretim yöntemi ile geleneksel öğretimyöntemleri arasında öğrenme ve uygulamada anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Kavram haritaları öğretim yönteminden beden eğitimi derslerinde öğretimyöntemi olarak yararlanılabileceği ve geleneksel öğretim yöntemleri ile birlikteöğrencilere yeni bir görüş açısı kazandırmak için de kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of learning basketball and badminton in physicaleducation lessons at the level of 4th and 5th classes at primary school by using thetechnique of concept mapping are studied. Studies are applied in a state schoolwhich is Bakırköy İbni Sina Primary School. Two random classes are choosen forboth the level of 4th and 5th classes. A student-information form for class 4th and 5this applied to establish on experimental group and control group according to theresult of he form. These groups are chosen random.Whole sample size is 142 students. At class fourth experimantal group has38 students with 19 girls and 19 boys, control group has 39 students with 14 girlsand 25 boys. At class fifth ; experimantal group has 34 students with 18 girls and16 boys, control group has 31 students with 15 girls and 16 boys.Searching period lasts for 4 weeks for basketball for the classes 4th and for 8weeks for basketball and badminton for the classes 5th. Before starting thestudying, students who are choosen randomly are asked to fill out a personalinformation form. Then experimental groups and control groups who are in class4th are given basketball pre-knowledge and basketball practice tests. Experimentalgroups and control groups in class 5th are given both basketball and badmintonpre-knowledge and practice tests.For experimental groups, firstly the subject is dealed by using concept mapsfor 20 minutes and then practice in the sport centre. Also students are asked fordoing their own concept map related to the subject. For control groups lectures aredealed in tradional methods.At the end of the study, experimental groups and control groups who are inclass 4th are given basketball knowledge and basketball practice tests.Experimental groups and control groups in class 5th are given both basketball andbadminton knowledge and practice tests. The results are assessed according to theeffect of training period on learning.As a result, it is observed that there isn?t any meaningful difference betweenteaching by concept mapping and traditional methods in learning procedure andpractices. It is also noticed that the concept mapping can be useful in physicaleducation as a teaching method with the traditional methods to give students a newway of looking.