Öğretmenlerin mesleki etik ilkeleri kapsamındaki davranışlarının ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin algılarıyla değerlendirilmesi
The Investigation of primary and secondary school students' perceptions about the professional ethic behaviors of their teachers
- Tez No: 189097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İlköğretim ve orta öğretim öğrencilerinin, öğretmenlerinin mesleki etik ilkelereuygun davranıp davranmadıklarına yönelik düşüncelerini belirlemek genel amacıylaaşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:1. Öğrencilerin öğretmenlerinin mesleki etik ilkelere uygun olarak davranmalarınayönelik düşünceleri nelerdir?2. Öğrencilerin öğretmenlerinin mesleki etik ilkelere uygun olarak davranmalarınayönelik düşünceleri ile cinsiyetleri arasında bir bağıntı var mıdır?3. Öğrencilerin öğretmenlerinin mesleki etik ilkelere uygun olarak davranmalarınayönelik düşünceleri ile bulundukları öğretim kademeleri arasında bir bağıntı var mıdır?Araştırmada karşılaştırma türü tarama modeli kullanılmıştır. İlköğretimokullarının 2.
Özet (Çeviri)
In this research it is searched to define whether primary and secondary educationstudents? opinions about their teachers behave reasonable to professional ethics andasked for answers following questions:1. What is the students approach regarding to their teacher?s reasonable behavesto Professional ethics?2. Is there any association with the students approach regarding to their teacher?sreasonable behaves to Professional ethics and their sex?3. Is there any association with the students approach regarding to their teacher?sreasonable behaves to Professional ethics and their education level?In this research ?Survey Method? is used. It is interrogated whether there is arelation with the students approach regarding to their teacher?s reasonable acts toProfessional rules and their sex and educational level.Favourable to this research Istanbul is chosen as research area and Kadıköy,Kartal, Maltepe, Pendik, Tuzla, Üsküdar, Ümraniye communes are chosen randomly byusing ?Group Sampling?. A sample group is formed with 515 (240 girl and 275 boy)students from 14 school which are given permission for research.By studying the literature proposal pool is constituted. After this, proposes aredetermined according to two expert opinion and this questionnaire took shape.This research includes ?justice, honesty, respect, trust, professional responsibility,professional efficacy, human rights, love and organizational devotion? and thesesubjects are studied in 9 dimensions by using 53 question.In evaluation of these data, it is computed frequency and percentage of eachquestion ?chi square technique? is used while making connection to sex and educationallevels. P< 0.05 numeral value is used when there were differences or connections instatistics. All statical calculations are done by using SPSS 12. 0 programme oncomputer.Students think that their teachers are act reasonable to professional rules at justice,honesty, respect, trust, Professional responsibility, professional efficacy , human rights,love and organizational devotion dimensions and generally suitable to professionalrules.In general although there is not a direct connection with sex factor and teacher?sreasonable acts on justice, honesty, respect, trust, Professional responsibility,ivprofessional qualified, human rights, love and organizational devotion but it is found adirect relation with educational level factor. It is thought that this result from secondaryeducation student?s age and experience with different teachers.A connection with student?s educational levels and teacher?s reasonable acts onjustice, honesty, respect, trust, Professional responsibility, professional qualified, humanrights, love and organizational devotion is found.v