Doktor-hemşire arasındaki etkileşimin hastanenin performansına etkisi: Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi örneği
The effect of the doktor-nurse interaction on hospital performance: Example of Dr. Sami Ulus Children?s Health and diseases training and inquiry hospital
- Tez No: 189098
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim veAraştırma Hastanesindeki; liderlik, iletişim, koordinasyon, çatışma yönetimi gibi altboyutlardan oluşan doktor ve hemşire grubunun etkileşiminin; sunulan hizmetin teknikkalitesi, hasta yakınlarının ihtiyaçlarının algılanan karşılanma derecesi, hemşireleriserviste tutabilme ve çalışan memnuniyeti gibi hastanenin performans göstergelerineolan etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Shortell vd.tarafından doktor ve hemşireler için ayrı olarak hazırlanan ?Yoğun Bakım ÜnitelerininOrganizasyonu ve Yönetimi Anketi?nin kısa formu, tüm servisleri kapsayacak şekildeuyarlandıktan sonra kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Ankara ili Altındağ ilçesindebulunan Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesininservislerinde görev yapan tüm doktor ve hemşireler oluşturmaktadır. Bu çalışmanınsonunda; doktor-hemşire etkileşimi ile performans göstergeleri olarak alınan; hastayakınlarının ihtiyaçlarının algılanan karşılanma derecesi (r =0,40; p < 0,01), hemşireleriserviste tutabilme (r =0,39; p < 0,01) ve çalışan memnuniyeti (r =0,42; p < 0,01)arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde, sunulan hizmetin teknik kalitesi (r =0,58;p < 0,01) ile de pozitif yönde ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkibulunmuştur. Araştırma bulguları ayrıca, doktor-hemşire etkileşimi ile ortalama servisperformansı skoru arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve istatistiksel açıdan anlamlıbir ilişki (r = 0,62, p < 0,01) olduğunu göstermiştir.Anahtar SözcüklerHastane, Performans, Doktor-Hemşire Etkileşimi, İletişim, Liderlik, Koordinasyon,Çatışma Yönetimi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to display effects of doctor-nurses interaction comprising lowlevel dimension such as leadership, communication, coordination, problem solving andconflict management method on performance indicators of the hospital including; theperceived technical quality of care, the perceived ability to meet patient needs, retainingnurses in the unit and staff satisfaction in Dr. Sami Ulus Children?s Health and DiseasesTraining and Inquiry Hospital. İn this study, short form of ?Organization of IntensiveCare Units and Management Survey? prepaired by Shortell at all for doctor and nursesseparately is used after arranging it to enclose all services. The universe of the studyencompasses all doctors and nurses working in the Dr. Sami Ulus Children?s Health andDiseases Training and Inquiry Hospital located at Ankara Province, Altındağ District.At the and of this study has been determined a positive, weak and statisticallymeaningful relationship between doctor-nurse interaction and the perceived ability tomeet patient needs (r = 0,40; p < 0,01), retaining nurses in the unit (r = 0,39; p < 0,01),staff satisfaction (r = 0,42; p < 0,01) and positive, at the middle level and statisticallymeaningful relationship between doctor-nurse interaction and the perceived technicalquality of care (r = 0,39; p < 0,01). Likewise, study findings showed that, there waspositive, at the middle level and statistically meaningful relationship between doctornurseinteraction and mean performance score of the service (r = 0,62; p < 0,01).Key WordsHospital, Performance, Doktor-Nurse İnteraction, Communication, Leadership,Coordination, Conflict Management.