Bütçe açığı ve Türkiye' de bütçe açığının finansmanı
Budget deficit and financing of budget deficit in Turkey
- Tez No: 189105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
iÖZETBÜTÇE AÇIĞI VE TÜRK YE' DE BÜTÇE AÇIĞININ F NANSMANIŞ MŞEK, S BELYüksek Lisans-2007ktisatDanışman: Yrd. Doç. Dr. nci PARLAKTUNABu çalışmanın amacı, Türkiye' de bütçenin finansmanında hangi finansmankaynaklarının ön planda olduğunu belirlemektir.Çalışma da, bütçe ve bütçe açığını tanımlayıp, bütçe açığının finansmanınınekonomik etkileri incelenmiş ve bütçe açığının finansmanını etkileyen değişkenlerTürkiye için test edilmiştir. Bu test için, 1989 Ocak ayı ile 2005 Aralık ayı arasındakidönemi kapsayan veriler kullanılmıştır. Veriler iki döneme ayrılarak çalışılmıştır.Birinci dönem; 1989.01-1997.06, ikinci dönem; 1997.07-2005.12 olarak kabuledilmiştir. Kırılma noktasını tespit etmek için Chow Breakpoint Testi kullanılmıştır.Bu sınıflama da temel alınan nokta 1997.06' dan sonra kısa vadeli avansınsıfırlanmasıdır. Verilere En Küçük Kareler Yöntemi (EKK) ve Granger NedensellikTesti uygulanmıştır.Çalışma sonunda bütçe açığının finansmanında en önemli finansmankaynakları 1989.01-1997.06 dönemi için M2 iken, bu dönemden sonra kısa vadeliavansın sıfırlanması nedeniyle 1997.07-2005-12 dönemi için iç ve dış borçtur.Ayrıca Türkiye' deki enflasyonun en önemli nedenlerinden birinin ?bütçe açığı?olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBUDGET DEFICITAND FINANCING OF BUDGET DEFICIT IN TURKEYŞ MŞEK, SibelMaster Thesis-2007EconomicsAdvisor: nci PARLAKTUNA, Assistant ProfessorThis study aims to reveal the financing resources more commonly used inbudget financing in Turkey.In this study, the terms budget and budget deficit were described, economiceffects of budget financing deficit were analyzed, and variables affecting thefinancing of budget deficit were tested for Turkey. The test employed data coveringthe period between January 1989 and December 2005. Study on the data was made intwo periods. First period was taken as the period between 1989.01 and 1997.06,while the second period was taken as the period between 1997.07 and 2005.12.Chow Breakpoint Test was used to test the breaking point. The fundamental point inthis classification is the initialization of short-term advance after 1997.06. LeastSquares Method (LSM) and Granger Causality Test were applied on the data.At the end of the study, while the most important financing sources in thefinancing of budget deficit were found to be M2 for the 1989.01-1997.06 period, it isdomestic and foreign debt for 1997.07-2005-12 after that period because of theinitialization of short term advance. Moreover, it has been concluded that one of themost important reasons underlying inflation in Turkey was ?budget deficit?.