Militarsm, capitalism and the state: Putting the military in its place in Turkey
Militarizm, kapitalizm ve devlet: Türkiye'de orduyu yerli yerine koymak
  1. Tez No: 189104
  2. Yazar: İSMET AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA PARLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Militarizm, Kapitalizm ve Devlet:Türkiye'de Orduyu Yerli Yerine Koymaksmet AkçaBu tezin temel hedefleri, Türkiye'de militarizm ile kapitalizmin eklemlenmesininampirik biçimlerini sunmak ve bu biçimlerin analizi için teorik bir çerçeve önermek. Bubağlamda, militarizm, kapitalizm ve devlet arasındaki ilişkilere dair farklı teorikyaklaşımların eleştirel bir değerlendirmesi üzerinden, devlet biçimlerininmilitarizasyonunun analizi için elzem olan devlet-sınıf ilişkilerine dair bir kuramsalçerçeve oluşturulmaya çalışılıyor. Gramsci, Poulantzas ve Jessop'tan hareketlegeliştirilen indirgemeci olmayan bu kuramsal çerçeveye göre, devleti hem bir toplumsalilişki olarak görmenin hem de sınıf ilişkilerinin oluşumundaki kurucu etkisini tanımanıngereğine işaret ediliyor. Ayrıca, sınıflariçi ve sınıflararası mücadelelerin hegemonyaprojeleri ve birikim stratejileri kavramları üzerinden analizi öneriliyor. kinci olarak,Türkiye'de devlet ve ordu analizlerinde hakim olan devlet-merkezci yaklaşım eleştirelolarak değerlendiriliyor. Teorik tartışmanın ardından, militarizm ile kapitalizmeklemlenmesinin iki değişik formuna bakılıyor. lk olarak, devlet biçimininmilitarizasyonu 27 Mayıs darbesi örneği üzerinden analiz ediliyor. Militarizasyonsürecinin organik bir biçimde kapitalist güç ilişkileri içinde oluştuğu iddia ediliyor. Bunagore askeri darbe hem kapitalist sınıf ilişkileri ve hegemonya projeleri tarafındansınırlandırılmış hem de bunlar üzerinden kurucu bir rol oynamıştır. Son olarak ise,kapitalist ekonominin militarizasyonu, ordunun doğrudan bir iktisadi aktör olarakvarolduğu nev-i şahsına münhasır bir askeri-sınai kompleks formu üzerinden analizediliyor. Askeri sermaye (OYAK) olgusunun analizi aracılığyla, ordunun tarihsel olaraknasıl sınıf ilişkileri ve birikim stratejileri ile organik bir biçimde içiçe geçtiği tartışılıyor.Ayrıca, yüksek askeri harcamaların ve gelişen savaş sanayiinin kapitalist ekonomininmilitarizasyonunu derinleştiren ek faktörler olarak altı çiziliyor.
Özet (Çeviri)
Militarism, Capitalism and the State:Putting the Military in its Place in Turkeybysmet AkçaThis dissertation?s overriding objectives are to theoretically come to terms with and toempirically expose the complex forms of articulation between militarism and capitalismin Turkey. Following a critical evaluation of theoretical approaches to the complexrelationship among militarism, capitalism, and the state, it first lays out a non-reductionist theory to analyze state-class relations, which is indispensable for theanalysis of the militarization of state forms. Drawing on Gramsci, Poulantzas, andJessop, I propose a Marxist theoretical framework which conceptualizes the state as asocial relation, recognizes its constitutive impact on the formation of class relations, andwhich analyzes the class struggles through the concepts of hegemonic projects andaccumulation strategies. Secondly, I critically evaluate the prevailing state-centric modesof analysis of the state and the military in Turkey. Then, I focus on two phenomenalforms of articulation between militarism and capitalism. I analyze the militarization ofstate form through the case study of the May 27 Coup. I argue that the militarizationprocess was organically embedded in capitalist power relations. The militaryintervention was both constrained by and constitutive of capitalist class relations andcapitalist hegemonic projects. Lastly, I analyze the militarization of the capitalisteconomy through a specific form of military-industrial complex whereby the militarybecomes an economic actor. Through the study of military capital (OYAK), I exposehow the military has historically become embedded in class power relations andaccumulation strategies. I also underline the high military expenditures and war industryas a factor further accelerating the militarization of the economy.viii