Türkiye'de 1980-1995 döneminde gelir üzerinden alınan vergiler ile konsolide bütçe ilişkileri ve sonuçları
  1. Tez No: 63530
  2. Yazar: KEMAL SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Devletin fonksiyonlarını yerine getirirken faydalandığı en önemli araç bütçedir. Bütçe, devlet daire ve kurumlarının yıllık gelir ve gider tahminlerini gösteren ve bunların yürütülmesini ve uygulanmasını izin veren bir kanundur. Bütçenin çeşitli ilkeleri vardır. Türkiye'de, devletin benimsediği yönetim şekilleri gibi çeşitli nedenlerle farklı bütçe türleri vardır. Devleti oluşturan kurumlar bütçelerinin bir araya toplanmalarıyla meydana çıkan bütçeye genel bütçe, Merkezi idarenin bir parçası olduğu halde ayrı tüzel kişilik verilip ayrı bütçeye sahip kılınmış idarelerin bütçelerine katma bütçe denir. Genel ve katma bütçenin toplamı konsolide bütçeyi oluşturur. Konsolide bütçe farklı gelir ve gider kalemlerinden oluşur. Bir devletin kabul ettiği ekonomik ve politik sistem bu bütçe kalemlerinin oluşmasında önemli etkiye sahiptir. Karma ekonomik yapıya sahip ülkemizde konsolide bütçe gelirlerinin yaklaşık %80'i vergi gelirlerinden oluşur. 1980 yılından sora büyük değişikliklere uğrayan Türk Vergi Sisteminde vergiler başlıca; gelirden alınan vergiler, servetten alınan vergiler ve harcamalar üzerinden alınan vergiler olarak sınıflandırılabilir. Gelir üzerinden alınan vergiler, toplam konsolide bütçe giderlerinin yaklaşık %40'nı oluşturur. Konsolide bütçe gider kalemlerinin içinde 1980-1995 döneminde hemen hemen en yüksek pay, konsolide transfer harcamalarına aittir.Bu harcamalar, içinde de özellikle dönemin sonlarına doğru borç faiz ödemeleri sürekli artmıştır. Dönem sonuna kadar borç faiz ödemelerinin bu denli yükselerek artması, kamu harcamalarının yüksek, buna nazaran vergi gelirlerinin düşük tutularak açık bütçe politikası izlenmesindendir. Bütçenin sürekli açık kapatılması, kamu finansman açığı sorununu gündeme getirmiştir. Kamu finansman açığının nedenlerinden başlıcaları kamu harcamalarında politik yozlaşmanın da etkisiyle sürekli artmasının yanısıra ciddi bir vergileme rejiminin oturtulamamasından da kaynaklanmaktadır. Bu gün vergi kayıp ve kaçağı çok yüksek boyutlara ulaşmış, vergi, adeta gelirini doğru beyan eden dürüst vatandaşlardan alınır hale gelinmiştir. Kamu finansmanı sorununu çözebilmek için, kamu kesimi savurganlığının önlenmesi ve ciddi bir vergi reformuna ihtiyaç vardır. X
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important instrument a state makes use of in performing its functions is the budget. It is a law which documents all the revenue and expenditure estimations of all the public departments and institutions and authorises the government to conduct and implement its sum and substance on an annual basis. A budget is enacted on a variety of principles. In Turkey, just as there are a diversity in governmental forms, for a variety of reasons, there are a diversity in budgetary forms, too. The sum budgets of those public institutions constituting the state is called a general budget while, though a part of the central administration, the sum budgets of those corporate public institutions which are enabled to be semi-autonomous in their administration as well as in their budget is called a supplementary budget. Together, these two makes up the consolidated budget. Consolidated budget consists of different articles of revenue and expenditure. The economic and political system of a satate bears significant imprints upon which items are to be attended to in the budget. In our country which is a mixed economy 80 percent of the consolidated budget revenue is provided for by tax revenues. In the Turkish Tax System which has been substantially altered since 1980 the notable taxes can be classified as the following: income tax, wealth tax, and the expenditure tax. Some 40 percent of the consolidated budget expenditure is provided for by the income tax. The most significant share of the consolidated budget expenditure between the years of 1980 and 1995 is taken up by transfer expenditure. In the later years of the period interest payments have continuously increased in the composition of transfer expenditure. The reason for such an incremental increase in the interest payments on borrowings is the implementation of an deficit budget policy by allowing high public expenditures while keeping taxing rates relatively low. The consecutive making of deficit budget have brought forward the problem of deficit in the public finance. The primary reasons for public finance deficit are the incremental increases in public expenditure caused mainly by the political degeneration together with the inability of the variuos past and present goverments to implement a resolute taxation regime. At present, the loss and evasion in taxes have already reached exteremely high XIlevels, and it has become the norm that tax revenue is collected only from those honest citizens who straightforwardly declare their income level and pay his/her due despite al odds against them. In order to solve the problem of public finance deficit extravagant spending in the public sector must be prevented and a serious reform in the tax system in needed. XII