Fake sex: Diploidy, dominance, coupling, attraction
  1. Tez No: 189110
  2. Yazar: ROBERT IAN BOWERS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Eğitim ve Öğretim, Family Planning, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için Robert Ian Bowerstarafından Nisan 2006'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Fake Sex: Diploidy, Dominance, Coupling, AttractionSadece cinsiyet sahibi olduğunu bildiğimiz bir tür hakkında ne anlaşılabilir?Cinsiyetin iki yönü ele alındı. Bu tezin ikinci kısımında diploidy ve alel baskınlığı,üçüncü kısımında ise eşleşme ihtiyacı incelendi. Bu konuların bir türün evrimiüzerindeki etkisi benzetim yapılarak incelendi. Benzetim ortamı olarak etmen-tabanlı bir sistem olan JAWAS kullanıldı. Amaç, baskın ilişkiler içeren diploidgen ve eşleşme ihtiyacı tarafından dayatılan sosyal ikilem koşulları altındagelişen organizmaların davranışları hakkında tahminlerde bulunmaktı. Diploidyçeşitliliği koruma sözünü yerine getirirken, haploidy kendini hemen mevcuthücre sahiplerine bırakıyor. Alel baskınlığı da adaptasyonu feda etmedençeşitliliği koruyor. Bu sonuçlar klasik nüfus genetiği ile tutarlılık içeriyor.Eşleşmede cinse dayalı bir iş bölümü oluşması beklentisi, asimetrik durumlarınortaya çıkabileceği bazı durumların tanımlanmasını gerektirmiştir. Özellikle,değişken çekiciler üzerine cinsiyet seçimi ve ruh haline bağlı çekicilerin varlığı iletahmin edilebilir cins özgüllüğü ima edilmektedir. Cinsiyetin bu yönleriningerçeklenmesi etmenlerin gelişimini belirgin şekilde etkilemektedir. Bu sonuçlar,doğal cinsel sistemler hakkında tahminlerde bulunmanın yanısıra, evrime dayalıyapay bir sistemin daha verimli olmak için cinsiyet yapısından nasılfaydalanacağına dair önerilerde bulunmaktadır.iv
Özet (Çeviri)
An abstract of the thesis of Robert Ian Bowers for the degree of Master of Artsfrom the Institute for Graduate Studies in Social Sciences, April 2006Title: Fake Sex: Diploidy, Dominance, Coupling, AttractionWhat can be understood of a species when we know of it only that it is sexual?Two seemingly innocuous aspects of sex are considered. In Chapter Two, thematter is diploidy and allele dominance; in Chapter Three, it is the need tocouple. The effects of each of these, upon the evolution of a species, isinvestigated by simulating them in an arbitrary sexual species within the JAWASagent-oriented simulation framework. The aim is to make predictions for thebehaviour of organisms that evolve under these circumstances: with a diploidgenome, preserving dominance relations, and under the sway of the socialdilemma imposed by the need to couple. Diploidy fulfils its promise ofpreserving variability, whereas haploidy quickly commits its possessors to thecurrent niche. Allele dominance too preserves variability, and without sacrificingadaptivity. These results echo consistent findings in classical populationgenetics. The expectation of a sex-based division of labour in coupling effortsleads to the identification of several conditions under which such asymmetriesare likely to emerge. In particular, sexual selection upon variable attractants, andthe presence of mood-dependent attractants are implicated as ingraining sex-specificity in attraction and sexual motivation in predictable ways.Implementations of these aspects of sex markedly affect how agents evolve.Apart from making predictions about natural sexual systems, these results leadto concerns of efficacy, and so make recommendations for how an artificialsystem that relies on evolution could benefit from implementing sex.iii