Women's marital quality and mothering quality: Determinants and interrelations
Kadınların evlilik kalitesi ve annelik kalitesi: Belirleyenler ve etkileşimleri
  1. Tez No: 189114
  2. Yazar: SEÇİL ÖZBEKLİK
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kadınların Evlilik Kalitesi ve Annelik Kalitesi:Belirleyenler ve EtkileşimleribySeçil ÖzbeklikBu çalışma, anne, eş ve aile özelliklerini kapsayan 17 değişkene odaklanarakkadınların evlilik kalitesini, annelik kalitesini, ve evlilik kalitesiyle annelik kalitesiarasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır.Araştırmanın örneklemini üç-altı yaş arasında çocuğu olan 216 kadınoluşturmuştur. Araştırma, İstanbul'da toplam sekiz çocuk yuvasındagerçekleştirilmiştir. Evlilik kalitesi Eşlerarası Uyum Ölçeği ile, annelik kalitesi iseAnne-Çocuk Ilişkileri Formu ile ölçülmüştür.Bulgular, araştırmanın altı değişkeninin evlilik kalitesiyle ilişkili olduğunuortaya çıkarmıştır. Diğer yandan sırasıyla; eşin çocuk bakımına yardımı, kadınınkendi annesiyle çocukluğunda yaşadığı ilişkiden memnuniyeti, çocuk sayısı, kadınıneğitim seviyesi, stres yaratan hayat olaylarının varlığı ve kadının çalışma şartlarındanmemnuniyetinin evliliğin kalitesinde belirleyici olduğu bulunmuştur.Sonuçlar, annelik kalitesinin araştırmanın dokuz değişkeniyle ilişkiliolduğunu göstermektedir. Diğer yandan sırasıyla; kadının kendi annesi tarafındankabul edildiğini hissetmesi, çocuk yuvasının statüsü, çocuğun mizacı ve kadınınçalışma şartlarından memnuniyetinin annelik kalitesinde belirleyici olduğu ortayaçıkmıştır.Evlilik kalitesi ile annelik kalitesinin positif yönde ilişkili olduğubulunmuştur. Evlilik kalitesi ile annelik kalitesi arasındaki ilişkinin yönünün, kadınınçocukluk yıllarında gördüğü annelikle, stres yaratan hayat olaylarıyla, çalışmaşartlarından memnuniyetiyle ve eşinin yaşıyla ilişkili olduğu bulunmuştur.Araştırmanın sonuçları, evlilik kalitesi, annelik kalitesi ve annelik kalitesi ileevlilik kalitesi arasındaki ilişkiyi anlamak için birçok değişkenin gözünündebulundurulması gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca bu araştırma, annelik kalitesinindeğerlendirilmesi esnasında evlilik kalitesinin de değerlendirilmesinin öneminigöstermiştir.
Özet (Çeviri)
Women?s Marital Quality and Mothering Quality:Determinants and InterrelationsbySeçil ÖzbeklikThe aim of this study was to explore women?s marital quality, quality ofmothering and the relationship between quality of marriage and mothering withrespect to 17 variables including mother, spouse and family characteristics.216 women whose children (three to six years old) attended daycare centersin İstanbul were the participants of the study. Marital quality was assessed by DASand mothering quality was measured by PARQ.Findings revealed that six variables were related to women?s marital quality.Linear combination of six variables, including spousal support for childcare,mother?s satisfaction with the mothering she received in childhood, number ofchildren, educational level of the woman, existence of stressful life events andsatisfaction with job conditions predicted the marital quality.Results indicated relationships between mothering quality and nine variables.Linear combination of four variables including mother?s acceptance by her ownmother during childhood, daycare center status, child temperament and satisfactionwith job conditions predicted the mothering quality.It was found that marital quality and mothering quality were positivelyrelated. Five variables were found to be relating to the direction of the relationshipbetween marriage and mothering, including childhood history of mothering, stressfullife events, satisfaction with job conditions, and spouse age.Overall results of the study highlighted the need to consider several variablesin order to understand the marital relationship quality, mothering quality and therelationship between marriage and mothering. This study also pointed out theimportance of recognizing marital relationship quality as a factor concerningparenting quality.