Osman Aysu'nun 'odak Noktası' ile Joseph Conrad'ın 'Gizli Ajan' romanlarındaki ana figürlerin şiddet karşısındaki tutumlarının sosyolojik ve psikolojik açıdan analitik olarak karşılaştırılması
The analytical comparision of attitudes of basic characters against violence in 'The Secret Agent' of Joseph Conrad and 'Odak Noktasi' of Osman Aysu from the viewpoint of sociology and psychology
  1. Tez No: 189123
  2. Yazar: NECMİYE AYŞİM PARLAKYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
iÖZETOSMAN AYSU'NUN ?ODAK NOKTASI? İLE JOSEPH CONRAD'IN ?GİZLİAJAN? ROMANLARINDAKİ ANA FİGÜRLERİN ŞİDDET KARŞISINDAKİTUTUMLARININ SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK AÇIDAN ANALİTİKOLARAK KARŞILAŞTIRILMASIPARLAKYILDIZ, NECMİYE AYŞİMYüksek Lisans-2007Karşılaştırmalı Edebiyat Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet SEMERCİBu çalışmada, Türk ve İngiliz edebiyatı yazarlarından, Osman Aysu'nun?Odak Noktası? ve Joseph Conrad'ın ?Gizli Ajan? adlı eserlerinde ana figürlerinşiddet karşısındaki tutumları sosyolojik ve psikolojik açıdan analitik olarakkarşılaştırılmış ve birbirinin çağdaşı olmayan iki yazarın romanlarında insanlığınortak bir sorunu olan şiddet olgusunu ele alış şekilleri incelenmiştir. Buradaki amaç,her iki eserin ana figürlerinin şiddet karşısındaki tutumlarının sosyolojik vepsikolojik açıdan analitik bir karşılaştırmasını yaparak birbirinden ayrı kültürlerdeyazılan iki yapıtın benzer ve farklı taraflarını ortaya koymaktır.Karşılaştırmalı edebiyat biliminin farklı disiplinlerle ilişkisi olduğugerçeğinden yola çıkarak, şiddet teması sosyoloji ve psikolojinin ışığında elealınmaya çalışılmış ve çalışmanın sonucunda, farklı dönemde ve farklı kültürlerdeyaşamalarına rağmen, her iki yazarın da şiddeti olumsuzladığı görülmüş ve şiddetininsanlığın trajik sonunu hazırladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTTHE ANALYTICAL COMPARISION OF ATTITUDES OF BASICCHARACTERS AGAINST VIOLENCE IN ?THE SECRET AGENT? OFJOSEPH CONRAD AND ?ODAK NOKTASI? OF OSMAN AYSU FROMTHE VIEWPOINT OF SOCIOLOGY AND PSYCHOLOGYPARLAKYILDIZ, NECMİYE AYŞİMMaster Thesis -2007Comparative Literature DepartmentAdvisor: Mehmet SEMERCİ, Assistant ProfessorIn this study, the attitudes of basic characters against violence in ?The Secret Agent?of Joseph Conrad and ?Odak Noktası? of Osman Aysu were compared from theviewpoint of sociology and psychology and it was examined that how the twoauthors, who did not live in the same country, had taken up the violence issue, thecommon problem of the humanity.The purpose of this study is to show similar and different sides of the Works that arebelong to different cultures.Because comparative literature is relevant with different disciplines violence themewas tired to be taken from the viewpoint of sociology and psychology. At the end ofthe study, it was seen that although they lived in two different periods, both authorsevaluated terror negatively and we concluded that violence prepared the tragic end ofthe humanity.