Alman ilk ve orta öğretim tarih ders kitaplarında metodoloji ve Türk imajı üzerine bir araştırma
A Research on the metodology and Turkish image at the history textbooks of German primary and secondary schools
  1. Tez No: 189137
  2. Yazar: ALİM DAVARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
nsanlığın hafızası olan `tarih'i, yetişmekte olan nesillere nasıl öğretelim? Bu sorutarih ders kitaplarının hazırlanması hususunda tartışmalar başlatmıştır. Türkiye'de debu mesele üzerine halen yoğun mesailer harcanmaktadır. Böyle bir ortamda buçalışmada Avrupa'nın en başarılı eğitim sistemine sahip ülkelerden biri olanAlmanya'nın tarih ders kitapları incelenmiştir. Öncelikle Alman tarih ders kitaplarının1970'lerden sonra geçirdiği değişim üzerinde durulmuş, bazı Alman tarih ders kitapları`modern bir tarih ders kitabında bulunması gereken özellikler' açısından incelenmiştir.I. Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı konularının nasıl işlendiğine bakılmış, son olarakAlman tarih ders kitaplarında nasıl bir `Türk imajı' çizildiği konusuna değinilmiştir.Sonuç olarak; Alman tarih ders kitaplarının metodoloji ve içerik açısından,ezberci yaklaşımın yerine öğrencinin düşünebilme, eleştirebilme, yorumlayabilme,gibi yeteneklerinin geliştirilmesini amaçladığı söylenebilir. Ulusal değerlerin yanısıra, evrensel değerlere de yer verilmiş, geçmişte yaşanan olumsuzluklardanbahsedilerek bunların insanlık için zararlarının kavratılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
How do we teach the history, memory of humanity, to the new ages? Thisquestion has lead to some new arguments about how to prepare the history textbooks.Also in Turkey lots of studies have been spent on this issue. In such a position, historytextbooks of Germany, which has one of the most succesful educational systems ofEurope, have been observed. First of all, the change after 70?s that the German historytextbooks pass emphasized; and some of the German history textbooks have beenexamined from the aspect of ?the properties that must exist in a modern historytextbooks?. It has been searched how The First World War and Jewish genocidesubjects commited, and finally the subject about how the Turkish image was describedin the German history textbooks was mentioned.In conclusion, we can say that German history textbooks aim to develop theabilities of students such as making criticism, thinking and making comments instead ofmemorizational education method from the aspect of metodoloy and content. Not onlythe national values but also the universal values were emphasized. Also It has beenintended to get the students to comprehend the damage of all these to humanity bymentioning the negativity experienced in the past.