Sanayi işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyet sistemine geçiş çabaları ve bir uygulama
The Effort of transition to activity based cost sistem in industry enterprises and an application
- Tez No: 189168
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
SANAYİ İŞLETMELERİNDE FAALİYET TABANLI MALİYET SİSTEMİNEGEÇİŞ ÇABALARI ve BİR UYGULAMAFatma BIÇAKÇIÖZET20 yılı aşkın süredir gelişmiş ülkelerdeki işletmelerden bir çoğu etkin maliyetyönetimi için ileri maliyet yöntemlerini kullanmaktadır. 1980'li yıllardan sonramüşteri isteklerindeki aşırı çeşitlilik işletmelerin üretimindeki değişim için yolgösterici olmuştur. Kalite, fiyat ve teknoloji de pazarda önemli etken olmaktadır.İşletmeler pazar paylarını muhafaza etmek yada artırmak için maliyet düşürmedeyeni metotlar aramaktadırlar. Faaliyet tabanlı maliyet sistemi de bunlardan birisidir.İşletmelerin üretim faaliyetleri ve mamulleriyle ilgili maliyet sorularını cevaplayacakbir muhasebe sistemi olarak faaliyet tabanlı maliyet sistemi doğmuştur. Faaliyettabanlı maliyet sistemi, ürün, servis veya faaliyetlerin maliyetlerini doğru bir biçimdehesaplayabilen bir maliyet sistemi olmanın ötesinde toplam kalite yönetimi için gerekliolan altyapının kurulmasına da hizmet eden bir sistemdir. İşletmeler faaliyet tabanlımaliyet sistemi ile işletmede değer yaratmayan faaliyetleri ortadan kaldırmayı ya daminimum düzeye indirmeyi amaçlamaktadırlar.Faaliyet tabanlı maliyetleme ; ?bazı maliyet türlerinin üretim hacmine bağlıolmaksızın çok daha kolay saptanabileceğinden hareketle, üretilen mamul ve hizmetmaliyetlerinin sağlıklı saptanabilme düzeyinin yükseltilmesi? amacına dayanmaktadır.Bu çalışma ile işletmeler için maliyetleri azaltmada bir yöntem olan faaliyet tabanlımaliyet sistemi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFORT OF TRANSITION TO ACTIVITY BASED COST SISTEM ININDUSTRY ENTERPRISES AND AN APPLICATIONFatma BIÇAKÇISUMMARYMany of the enterprises in developed countries have been using the advancecost systems for effective cost management for over 20 years. Extreme variety incustomers? demands after the 80s leads the enterprises to product change. Quality,price and also technology play important role in the market. Enterprises search fornew methods of decreasing cost in order to keep their market share or to increase it.Activity based cost system is one of them. This system has occured as a finance systemthat answers the questions about the production activities and the cost of the productsof the enterprises. Apart from being a cost system which can calculate the product,service or activity costs correctly; activity based cost system is a system that also servesfor the establishment of the substructure which is needed for the Total QualityManagement. Enterprises aim to eliminate the activities that create no value for thecompany or to minimize them with the activity based cost system.Activity based costing; bases on the aim of increasing the level of reliableestablishment of the cost of produced service and production level moving from thepoint of establishment some cost types that are not linked with the capacity of theproduction much more easily. Activity based cost system which is a method ofdecreasing cost in enterprises has been trying to be searched with this study.